Apple kolları sıvadı: iPhone 15 fark yaratacak, tam 40Gbps hız!

Apple kolları sıvadı: iPhone 15 fark yaratacak, tam 40Gbps hız!
Eylül ayında piyasaya sürülecek iPhone 15'ten yeni haberler gelmeye devam ediyor. Apple, çok önemli bir özelliği yeni nesil iPhone'ları ile sunacak.

Apple, her zamanki gibi yeni nesil iPhone'larını birkaç ay sonra, yani Eylül ayında piyasaya sürececek. Telefonların tasarımı ve özellikleri yavaş yavaş gün yüzüne çıkarken, Apple'ın yeni getireceği teknoloji iPhone'larda devrim yaratacak.

Avrupa Birliği'nin yasası gereği öncelikle iPhone 15 serisinin tamamının USB-C ile donatılacak ve Lightning'den kopacak. Tam bu noktada Apple aktarım hızını iki katına çıkaracak. Peki ama nasıl?

USB4 teknolojisi iPhone 15'te kullanılacak

Yabancı basında çıkan haberlere göre Apple, iPhone 15 serisinde USB-C bağlantı noktasına yer verecek. Bu teknoloji ile yeni nesil iPhone'ların aktarım hızı USB3'e nispeten iki kat artacak ve 40Gbps'ye kadar aktarım hızı sunacak. Bu sayede veri aktarımı da çok kısa süre içerisinde gerçekleştirilebilecek.

gg.jpg

Apple'ın şimdilik USB4 için Parade Technology ile ortaklaşa çalıştığı söyleniyor. Fakat bu konu için çok fazla detay yok.

USB-C standartı şimdilik Apple'ın Macbook ve iPad Pro modellerinde mevcut. . Ancak iPhone serisinde hala Lightning portu kullanılıyor. Bu da hem kullanıcılar hem de aksesuar üreticileri için sorun yaratıyor. USB-C, hem daha hızlı şarj hem de daha hızlı veri aktarımı sağlıyor. Ayrıca daha yaygın ve uyumlu bir bağlantı tipi olarak karşımıza çıkıyor.

Apple Avrupa Birliği kurallarına uyuyor

iPhone 15'in USB-C portu, Avrupa Birliği'nin (AB) taleplerine uygun olarak geliştiriliyor. AB, tüm akıllı telefon üreticilerinden tek tip bir şarj bağlantısı kullanmalarını zorunlu hale getirimişti. Apple her ne kadar bu duruma sıcak bakmasa da, iPhone 15 ailesiyle birlikte bu şarj tipini kullanmaya başlayacak.

Kaynak: 9to5mac
Yerelleştirme: Okan Güleş

Son Haberler