Apple, sonunda iPhone telefonlara Spotify Widget getirdi

Apple, sonunda iPhone telefonlara Spotify Widget getirdi
Spotify, iOS ekosistemi için widget desteği vermeye başladı. Yapılan son güncellemeyle birlikte artık kullanıcılar, kilit ekranlarında ve ana ekranlarında widget kullanabilecek. İşte detaylar...

Dünyanın en popüler çevrimiçi müzik ve podcast platformu Spotify ile ilgili nihayet dedirten bir gelişme yaşandı. Uygulamanın iOS sürümünü güncelleyen geliştirici ekip, iPhone'lar için widget desteği vermeye başladı. Kullanıcılar artık telefonlarının kilit ve ana ekranından Spotify'ı widget olarak kullanabilecekler.

Aslına bakacak olursak dileyen iPhone sahipleri, Spotify'ı kilit ekranlarında kullanabiliyorlardı. Ancak bu Spotify'dan ziyade iOS'un sunduğu özelliklerden bir tanesiydi ve temel düzeyde deneyim sunuyordu. "8.8.26" kodlu sürüm, Apple'ın geçtiğimiz yıllarda en çok konuşulan yenilikleri arasında yer alan widget'lar için destek sunmaya başlamış oldu.

Spotify'ın widget desteği işte böyle görünecek

Spotify'ın iOS için getirdiği widget desteği, kullanıcıların işini kolaylaştıracak. Öyle ki kilit ekranına widget ekleyen kullanıcı, tek bir dokunuş ile dinlediği müziği veya ses düzeyini kontrol edebilecek.

Spotify'ın ana ekran için sunduğu widget'lar ise iki farklı şekle sahip olacak. Küçük olan widget, son dinlenen şarkı veya podcast için bilgilendirme sağlayacak. Widget'a dokunan kullanıcı, şarkının sayfasına doğrudan ulaşacak. Geniş widget ise daha dolu içerik sunacak. Buna göre, üst kısımda dinlenen son içerik, alt kısımda ise eser sahibinin profili, çalma listeleri, albümleri ve podcast yayınları bulunacak. Kullanıcı, bunlardan birine doğrudan erişim imkanı yakalayacak.

Bu arada; özelliğin kullanılabilir olması için iPhone'un en az iOS 16 ile çalışması gerekiyor. Ayrıca ekibe göre güncellemeye rağmen widget düzenlemesi yapılamıyorsa, iPhone'un yeniden başlatılması gerekecek. Spotify'ın widget desteğini kullanabilmek için uygulama sürümünün 8.8.26 olması gerektiğini de belirtelim. App Store aracılığıyla güncelleme yapılması gerekiyor.

Son Haberler