Apple'da skandal! iPhone'lar yine mi yavaşlatılıyor, bir dava daha açıldı!

Apple'da skandal! iPhone'lar yine mi yavaşlatılıyor, bir dava daha açıldı!
Birkaç yıl önce iPhone'ları yavaşlattığı iddia edilerek dava açılan Apple, yeni bir skandalla gündemde. Aynı sorun yeniden ortaya çıktı.

Piyasadaki en iyi telefonlar arasında liderlik iPhone'un elinde. Pahalı olmasına rağmen Apple, yıllardır en çok satan marka olarak biliniyor. Fakat 2017'de şirketin iPhone 6, iPhone 7, ve SE modellerini sistematik olarak yavaşlattığı tespit edilmiş, bu nedenle de Batterygate adı verilen skandal ile şirkete ağır bir ceza verilmişti.

Aradan geçen birkaç yıl sonra Apple yine aynı dava ile karşı karşıya. Bu kez de cihazları aynı şekilde sistematik olarak yavaşlattığı tespit edildi. Buna karşılık Birleşik Krallık'ta büyük miktarda tazminat davası açıldı.

Apple 1.6 milyar sterlinlik dava ile karşı karşıya

Shiftdelete'in haberine göre Birleşik Krallık’ta yaşayan kullanıcılar adına dava açan Justin Gutmann, Apple’ın eski iPhone’ların bataryaları ile ilgili sorunları performansı sınırlayarak gizlediğini iddia etti.

Birleşik Krallık’ta yaşayan iPhone kullanıcıları adına açılan dava neticisesinde Apple, 1,6 milyar sterlin (39 milyar TL) değerinde bir ceza ile karşı karşıya kalabilir. Gutmann, planlı yavaşlatmanın Apple’ın söylediğinin aksine sadece bazı sorunları gizlemek için yapıldığını iddia ediyor.

Öte yandan Apple ise 2020 yılında karara bağlanan davada eski modellerin batarya ömrünü korumak için bu hamleyi yaptığını belirtmişti. O dönemde ise bunun bir satış politikası olduğu ve Apple’ın müşterilerini yeni telefon almak zorunda bıraktığı ifade edilmişti.

Dava engellenmeye çalışıyor

Buna ek olarak Californialı teknoloji devi, bir Londra mahkemesine başvurarak davayı engellemeye çalışıyor. Şirketin avukatları, davanın “temelsiz” olduğunu savunurken, Apple’ın ücretsiz batarya değiştirme teklif ettiği eski iPhone modellerinin çok sınırlı bir kısmında sorun olduğunu iddia ediyor.

Son Haberler