Apple'dan 6 bin TL'lik akıllı telefon geliyor! iPhone FE yolda

Apple'dan 6 bin TL'lik akıllı telefon geliyor! iPhone FE yolda
Teknoloji devi Apple bütçe dostu yeni bir akıllı telefon için çalışmalara başladı. Şirket, 6 bin TL bandında satılması planlanan iPhone FE (Fan Edition) isimli bir model geliştiriyor. Peki ya cihazın tasarımı ve teknik özellikleri ne olacak? İşte ayrıntılar...

Akıllı telefon ekosistemine baktığımız zaman Apple’ın önemli bir pazar payına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Peki Apple bu pazar payını daha fazla arttırmak için neler yapabilir?

Aslında Android kullanıcılarının büyük bir bölümü Apple cihazlarına sıcak bakıyorlar. En azından son yapılan istatistikler bunu göstermişti. Bu kullanıcıların iPhone’a geçmek için tereddüt yaşamalarındaki temel etken ise fiyat faktörüydü.

İşte Apple bu faktörü ortadan kaldıracak müthiş bir proje için kolları sıvadı. Cupertino merkezli şirket, fiyat tarafında ortalamanın oldukça altında olan yeni bir model üzerinde çalışıyor. iPhone FE!

iphone-xr-fiyat-8jo8-cover.jpg

Sızdırılan ilk bilgilere göre iPhone FE (FE kısmı belki de Fan Edition’ın kısaltmasıdır) iPhone XR ile aynı tasarım çizgisine sahip olacak.

Telefonun içerisinde Apple’ın kendi üretimi olan Bioinic A13’ün kullanılacağı iddia ediliyor. 2GB RAM’le satışa çıkması beklenen modelin dahili depolama alanı ise 64 GB olacak.

Telefonun hem ön, hem de arka yüzünde tek bir kamera yer alacak. FaceID özelliğinin yer almadığı modelde, telefonun sağ kısmında bulunan güç tuşuna gömülü bir şekilde TouchID karşımıza çıkacak.

iPhone FE’nin en etkileyici yanı ise tabi ki fiyatı. Apple’a yakın kaynaklar telefonun fiyatının 250 dolar olacağını ifade ediyorlar. Bu gerçekten de oldukça etkileyici bir etiket.

Apple maliyeti düşürmek için telefonun kasasında plastik benzeri materyaller kullanacak. Yani alüminyum alaşımlı bir kapak görmeyeceğiz.

Genele baktığımızda belirtilen özelliklerin, fiyatla uyumlu olduğunu söyleyebiliriz. Apple bu sayede orta segmentteki müşteri sayısını da önemli oranda arttırabilir.

Bu telefonun Türkiye’deki muhtemel fiyatı da 6000 TL ile 6500 TL arasında olacaktır. Dürüst olmak gerekirse iPhone FE bu etiketlerle Türkiye’de de hayli başarılı olabilir.

Son Haberler