Apple'ın sinirler bozuk! İşte en çok tercih edilen akıllı telefon markaları

Apple'ın sinirler bozuk! İşte en çok tercih edilen akıllı telefon markaları
Canalys, 2023'ün ilk üç ayında en çok tercih edilen akıllı telefon markalarını açıkladı. Apple'ın en iyisi olduğu düşünülürken, açıklanan verilere bakıldığında sonuç Apple'ı bayağı kızdıracak. Çünkü ezeli rakibinin gerisine düşmüş durumda. İşte ayrıntılar...

Teknoloji dünyası ile ilgili pazar araştırmaları yürüten Canalys, 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin akıllı telefon pazar verilerini paylaştı. Yapılan açıklamalar, hangi markaların en çok tercih edildiğini ortaya koydu. Gelin lafı uzatmadan araştırma sonuçlarına yakından bakalım.

Akıllı telefon pazarı, COVID-19 salgınının etkili olduğu dönemlerden beri daralma içerisindeydi. Bu durum, 2023'ün ilk çeyreğinde de devam etti. Yıllık bazda yüzde 12 daralan akıllı telefon pazarı, böylelikle art arda 5 çeyrek boyunca küçülmüş oldu. Ancak son çeyrek verileri, akıllı telefon pazarında ufaktan da olsa hareket olduğunu gözler önüne seriyor.

2023'ün ilk üç ayında, 300 milyon civarı sevkiyat gerçekleşti

Canalys tarafından paylaşılan veriler, 2023'ün ilk çeyreğinde 300 milyon adet civarında akıllı telefon sevkiyatı yapıldığını gözler önüne seriyor. Aslına bakacak olursak bu sonuçlar, akıllı telefon pazarının 2020'nin ilk çeyreğindeki sonuçlara benzerlik gösteriyor. Yani büyümesi amaçlanan sektör, bundan tam 3 yıl öncesine dönmüş oldu.

Samsung - Apple savaşının galibi Samsung oldu!

Yapılan araştırmalar, 2023'ün ilk çeyreğinin sona ermesi itibarıyla dünya çapında en çok telefon satışı yapan markanın Samsung olduğunu gözler önüne serdi. Şirket, yaptığı satışlarla pazar payının yüzde 22'sine haki oldu. ABD merkezli teknoloji devi Apple ise Samsung'un ensesinde. Apple'ın pazar payı, yüzde 21 seviyesine gerilemiş durumda. Ancak Apple'ın pazar payının yıllık bazda artarken Samsung'un pazar payının düşüşte olduğunu belirtelim. Samsung, geçtiğimiz yılın aynı döneminde pazarın yüzde 24'üne, Apple ise yüzde 18'ine hakimdi.

Çinli teknoloji devi Xiaomi ise listedeki yerini korudu. Araştırmaya göre markanın pazar payı yüzde 11 ve bu yüzde ile en çok tercih edilen üçüncü marka. Çinli şirketlerden OPPO yüzde 10 pazar payı ile dördüncü sırada yer alırken, vivo ise yüzde 8'lik pazar payı ile beşinci sırada yer aldı. Piyasadaki diğer tüm markaların akıllı telefon satışları ise toplamda yüzde 28'lik pazar payına sahip olabildiler.

En çok tercih edilen akıllı telefon markaları:

wtk-121586-3.jpg

Son Haberler