En popüler Android sürümleri belli oldu!

En popüler Android sürümleri belli oldu!
Kullanıcıların en çok tercih ettiği Android sürümleri ortaya çıktı! Yayınlanan rapor, Google'ın güncellemeleri oldukça yavaş bir şekilde dağıttığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Teknoloji devi Google, yıllar önce Android sürüm dağıtım verilerini herkese açık bir şekilde paylaşmayı durdurmaya karar verdi. Fakat belirli periyotlarda güncellenen Android Studio verileri sayesinde dolaylı olarak da olsa halen bu verilere ulaşma şansımız mümkün. Ortaya çıkan son verileri ayrıntılı bir şekilde incelediğimizde, Android dünyasında tablonun eski yıllara nazaran halen daha pek bir değişiklik göstermediği anlaşılıyor. Güncel işletim sistemi sürümleri yine oldukça az bir kullanıcı grubu tarafından kullanılırken; eski sürümler ise popülaritesini devam ettiriyor.

Android 12 işletim sistemi başarısızlığa uğradı

Teknoloji devi Google tarafından geçtiğimiz yılın son çeyreğinde herkese açık kararlı sürümü ile piyasaya sürülen Android 12 işletim sistemi ne yazık ki epey düşük bir kullanım oranına sahip. Açıklanan rapora göre yazılım, Android telefonların yalnızca yüzde 13,5'inde kullanılıyor. Fakat maalesef bu durum, kullanıcıların tercihinden kaynaklanmıyor. Aksi şekilde Android 12'nin son derece yavaş dağıtılmasından ötürü kullanıcılar bu güncellemeye erişim sağlayamıyor.

en-populer-android-surumleri-belli-oldu-3.jpg

Google yeni Android güncellemelerini ilk olarak kendi akıllı telefon ailesi olan Pixel cihazlarında kullanıma sunuyor. Sonrasında ise ilk etapta büyük markaların amiral gemisi modellerine dağıtılıyor. Yavaş yavaş orta segmentli cihazlara kadar dağıtım devam ediyor.

en-populer-android-surumleri-belli-oldu-2.jpeg

Android 11 zirvede!

Yayınlanan rapora göre iki yıl önce piyasaya çıkan Android 11 güncellemesi şu anda en çok kullanılan Android sürümü olarak kayıtlara geçiyor. Kullanıcıların yüzde 27'si halen daha bu yazılımı tercih ediyor. İkinci sırada ise üç yıllık bir geçmişe sahip olan Android 14 yer alıyor. Dört sene önceki yazılım Android 19 ise yüzde 14.5 ile üçüncü sırada. Android 12 yazılımıysa dördüncü basamakta kendine ancak yer bulabiliyor.

Android sürümü

Yüzde

Android 4.1 / 4.3

%0.2

KITKAT (4.4)

%0.9

LOLIPOP (5.0 – 5.1)

%2.6

Android 6.0

%3,5

NUGAT (7.0 – 7.1)

%4,5

OREO (8.0 – 8.1)

%10,9

Android 9

%14.5

ANDROID 10 (10.0)

%22.3

ANDROID 11 (11.0)

%27

ANDROID 12 (12.0)

%13,5

Çok yakında Android 13 işletim sistemi kullanıcılara sunulacak. Yazılım her zamanki gibi yine ilk olarak Pixel cihazlarına dağıtılacak. Sonrasında ise Samsung, Xiaomi, OPPO, Vivo ve OnePlus gibi markalara gelecek.

Son Haberler