Foxconn istifaları iPhone gönderilerini riske attı

Foxconn istifaları iPhone gönderilerini riske attı
Dünyanın en büyük Apple iPhone fabrikası, katı COVID-19 kısıtlamalarıyla boğuşuyor.

Foxconn'un Çin'deki amiral gemisi iPhone fabrikası, Cuma günü binlerce çalışanın istifa etmesiyle birlikte, konuyla ilgili doğrudan bilgiye sahip bir kaynağın Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, bu hafta yaşanan son işçi huzursuzluğu nöbetinden sonra Kasım ayı sevkiyatlarında daha fazla düşüş görmeye hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük Apple iPhone fabrikası, Noel ve Ocak'taki Ay Yeni Yılı tatili öncesinde işçiler arasında hoşnutsuzluğu körükleyen ve üretimi kesintiye uğratan katı COVID-19 kısıtlamalarıyla boğuşuyor, çünkü birçok işçi ya tecrit edildi ya da fabrikadan kaçtı.

Kaynak, Çarşamba günkü işçilerin güvenlik personeliyle çatışmasına neden olan artışın ardından, Ekim ayı sonlarında işgücü sorunları patlak verdiğinde %30'a varan dahili bir tahmine göre, şimdi sitenin Kasım ayı üretiminin %30'dan fazlasının etkilendiğini görebilir.

Fabrika, iPhone 14 Pro da dahil olmak üzere birinci sınıf iPhone modelleri üreten tek fabrika ve kaynak, bu ayın sonuna kadar tam üretime devam etmenin pek mümkün olmadığını söyledi.

Resmen Hon Hai Precision Industry Co olarak bilinen Foxconn, yorum yapmaktan kaçındı. Perşembe günü fabrikada personeli olduğunu söyleyen Apple, Cuma günü yorum talebine yanıt vermedi.

Interactive Investor'ın yatırım başkanı Victoria Scholar, Apple'ın yoğun tatil dönemi için ürün teslim etme becerisiyle ilgili endişeler artarken, "Foxconn'un Çin'deki fabrikasındaki işçi huzursuzluğu, Apple'ın Kasım ayındaki iPhone sevkiyatları üzerinde baskı oluşturabilir." dedi.

Apple hisseleri Cuma günü geç saatlerde yapılan işlemlerde %1,9 düşerken, gösterge Nasdaq endeksi %0,3 düştü.

Scholar, "Apple, teknoloji sektöründe hâlâ daha dayanıklı hisse senetlerinden biri olarak görülüyor... Ancak Apple, makroekonomik belirsizlik göz önüne alındığında resmi rehberlik sağlamaktan çekiniyor" diye ekledi.

US Best Buy Co Inc Salı günü yaptığı açıklamada, üst düzey iPhone'ların bu tatil sezonunda mağazalarda yetersiz kalmasını beklediğini söyledi. Reuters'in bu hafta bildirdiğine göre analistler, Black Friday alışveriş sezonunda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Apple mağazalarındaki iPhone'ların da bir yıl öncesine göre düştüğünü ve stokların yenilenmesinin daha uzun sürdüğünü söyledi.

KGI Securities analisti Christine Wang, mevcut sorun Aralık ayına kadar sürerse yaklaşık 10 milyon adet iPhone üretiminin kaybedileceğini ve bunun da 2022'nin son çeyreğinde %12 daha düşük iPhone sevkiyatı anlamına geleceğini söyledi.

Wedbush Securities, yılbaşı alışveriş sezonuna girerken artık birçok Apple mağazasında normalden %25 ila %30 daha az iPhone 14 Pro olduğunu tahmin ediyor.

Apple, 7 Kasım'da yaptığı açıklamada, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max sevkiyatlarının önceden tahmin edilenden daha düşük olmasını beklediğini söyledi.

Foxconn tarafından son haftalarda işe alınan bazı yeni çalışanlar, fabrikadaki tazminat avantajları konusunda yanıltıldıklarını iddia etti ve diğerleri, COVID testi pozitif çıkan meslektaşlarıyla yatakhaneleri paylaşmaktan şikayet etti.

Perşembe günü Foxconn, işe alırken maaşla ilgili bir "teknik hata" için özür diledi ve daha sonra istifa etmeyi ve ayrılmayı kabul eden yeni işe alınanları protesto etmek için 10.000 yuan (1.400 $) teklif etti.

Kaynak, çoğu henüz üretim hatlarında çalışmayan yeni işe alınan 20.000'den fazla işçinin parayı alıp ayrıldığını söyledi. Cuma günü Çin sosyal medyasında yayınlanan videolar, kalabalıkları ve otobüs kuyruğunda bagaj yüklü uzun işçi kuyruklarını gösteriyordu.

Bir kişi, "Eve gitme zamanı" yazdı.

Tesis, sorunları başlamadan önce 200.000'den fazla personel istihdam ediyordu. Yaklaşık 1,4 milyon metrekarelik (15 milyon metrekarelik) geniş tesisinde yatakhaneler, restoranlar, basketbol sahaları ve bir futbol sahası vardır.

Konuya aşina başka bir Foxconn kaynağı, bazı yeni işe alınanların kampüsten ayrıldığını söyledi, ancak kaç kişinin ayrıntısına girmedi. Bu kişi ayrılanların henüz eğitim almamış ve işe başlamamış olması nedeniyle mevcut üretime daha fazla zarar vermeyeceğini söylemiştir.

Kaynak, "Olayın kamuoyundaki imajımız üzerinde büyük bir etkisi var, ancak (mevcut) kapasitemiz üzerinde çok az etkisi var. Mevcut kapasitemiz etkilenmedi" dedi.

"Pandemi önleme konusunda şirketlerin yapabileceği çok şey var... Bu bir süredir bir sorun. Bu herkesin karşılaştığı bir sorun." Apple tedarikçisi Quanta, Mayıs ayında.

Foxconn hisseleri yatay seyreden daha geniş piyasanın gerisinde kalarak %0,5 düşüşle kapandı.

Son Haberler