iPhone 14 serisi hakkında bomba iddialar! Hangi özellikler bekleniyor?

iPhone 14 serisi hakkında bomba iddialar! Hangi özellikler bekleniyor?
Eylül ayında piyasaya çıkacak olan iPhone 14 serisi hakkında yeni iddialar ortaya atıldı. Apple'a yakın ve güvenilir kaynaklardan gelen söylentilere göre şirket, yeni amiral gemisi akıllı telefon ailesinde kritik performans artışlarına gidecek. İşte detaylar...

Teknoloji devi Apple çok yakında iPhone 14 serisi ile karşımıza çıkacak. ABD merkezli şirket, her yıl olduğu gibi bu sene de Eylül ayında yeni akıllı telefon ailesini piyasaya tanıtacak. Toplamda dört farklı modelden oluşması beklenen seride, bir önceki nesile göre çok daha iddialı özellikler yer alacak. iOS 16 işletim sistemi ile birlikte gelecek cihazlar için geri sayım başlamış durumda.

iPhone 14 modelleri hakkında her geçen gün yeni iddialar ortaya atılıyor. Şimdilik bu cihazlar ile ilgili herhangi bir doğrulanmış özellik yer almasa da öne sürülen birtakım iddialar, akıllı telefonlar hakkında kullanıcılara pek çok fikir sağlıyor. Yayınlanan son sızıntılarda ise iPhone 14 ve 14 Pro arasındaki temel birtakım farklılıklar paylaşıldı. İşte ayrıntılar...

iphone-14-serisi-hakkinda-bomba-iddialar-2.jpg

iPhone 14 serisi Apple A15 Bionic çiple gelecek

Bir süredir iPhone 14'ün önceki nesil olan iPhone 13'te kullanılan Apple A15 Bionic işlemci ile güçlendirileceği dedikoduları ortalıkta dolaşmaya başladı. Henüz bu ipuçları bir söylenti olarak kalsa da gelen son iddialara göre şirket, aynı yonga setini kullanmasına rağmen yine de somut birtakım performans iyileştirmeleri sunacak. Bu, yeni bir modelin kullanılacağı, çipin bileşenleri ve tasarımı sayesinde gerçekleşecek. Şu an için ayrıntılar bir hayli belirsiz olsa da iddialar, Apple'a yakın ve güvenilir bir kaynak tarafından aktarıldı.

Apple, RAM kapasitesini artırıyor

iPhone 14 özellikleri arasında bir diğer önemli iddia ise RAM oranında yaşanacak kayda değer artışa işaret ediyor. Geçtiğimiz yıl Apple, iPhone 13'te 4 GB RAM'den 6 GB seçeneğine geçiş yapmıştı. Bu oran elbette ki Android telefonlar göz önüne alındığında bir hayli düşük görünüyor. Fakat yine de iOS işletim sisteminin kaynak kullanımı düşünüldüğünde, söz konusu oranlar dahi oldukça yüksek bir performans sunuyor.

The Elec tarafından ortaya atılan iddialara göre iPhone panellerinin ana tedarikçisi olan Samsung'un farklı kalitede hammadde ve bileşenler kullanmaya başlayacağı söyleniyor. OLED alt tabakasını oluşturan malzemeler iki Pro modeli için en son nesil olan M12 tercih edilecek. Serinin standart modellerinde ise önceki nesil malzemeler, yani M11 paneli kullanılacak. Pro cihazlarında karşımıza çıkacak olan malzemelerin, panel kalitesini ne kadar etkileyeceğini şimdilik tahmin etmek oldukça zor. Fakat bu hamleyle birlikte şirket, maliyetleri kontrol altında tutmak istiyor.

Son Haberler