iPhone 14'ün uydu iletişim özelliği yine hayat kurtardı

iPhone 14'ün uydu iletişim özelliği yine hayat kurtardı
Apple'ın iPhone 14 serisiyle kullanıma sunduğu uydu iletişim özelliği bir kez daha hayat kutardı.

Apple'ın geçtiğimiz yıl tanıttığı iPhone 14 serisi pek çok yeniliğiyle dikkat çekti. Bunlardan biri de uydu iletişim özelliği. İlk kez bir iPhone'da kullanılan bu özellik, çıktığı günden bu yana defalarca kez hayat kurtardı.

İletişimin olmadığı yerlerde devreye giren uydu iletişimi, bu kez de bir yürüyüşcüyü kurtardı. Yer California, kurtarıcı ise iPhone 14... Peki olay nasıl gelişti?

Uydu iletişimi yürüyüşçüyü kurtardı

Macrumors'un aktardığına göre California'da yaşayan bir yürüyüşçü, patika bir yolda yaralandı ve Angeles Ulusal Ormanı'nda mahsur kaldı.

Yolda düşerek yaralanan yürüyüşçü Juana Reyes, bacağını kırdığını söyledi. Bunun üzerine yakınındakileri aramak istedi ancak şebeke çekmediği için ulaşamadı. İşte bu noktada iPhone 14'ün kurtarıcı özelliği olan uydu iletişimi devreye girdi.

Reyes'in SOS bildirimi üzerine Los Angeles İlçe İtfaiyesi Hava Operasyonları Bölümü, çağrı almasının ardından harekete geçti ve belirlenen konuma gitti. Helikopterle gidilen yerde mahsur kalan vatandaş, yaralı haldeyken kurtarıldı.

Aslında bu olay ilk kez gerçekleşmiyor. Los Angeles İlçe Şerif Departmanına göre, yıl boyunca biri aynı genel alanda olmak üzere üç iPhone kurtarma operasyonu gerçekleştirildiğini söylüyor. Geçen Aralık ayında, bir araç, kurtarıcılarla iletişim kurmak için kullanılan Uydu aracılığıyla Çarpışma Tespiti ve Acil SOS ile Angeles Ulusal Ormanı'ndaki Angeles Ormanı Otoyolu üzerindeki bir dağın yamacından geçmişti.

Uydu iletişim özelliği şu an sadece Apple cephesinde iPhone 14 serisinde kullanılıyor. Ancak iPhone 15'ten itibaren diğer modellerde de kullanılması bekleniyor.

Son Haberler