iPhone 15 USB Type-C şarj cihazına sahip olmayabilir

iPhone 15 USB Type-C şarj cihazına sahip olmayabilir
Apple Dünya Çapında Pazarlamadan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Greg Joswiak, The Wall Street Journal'ın Tech Live konferansında yaptığı açıklamada şirketin açıkça kurala uymak zorunda kalacağını söyledi. "Başka seçeneğimiz yok" diye de ekledi.

Avrupa Birliği, USB Type C portunun tüm akıllı telefonlara dahil edilmesi için bir son tarih belirledi. Bu da Apple'ın kendi Lightning kablosunu bırakmak zorunda kalacağı anlamına geliyor. AB'nin son direktiflerine göre, üye ülkelerde satılan iPhone'lar da dahil olmak üzere tüm akıllı telefonların 28 Aralık 2024 tarihinden itibaren ortak bir USB Tip C şarj cihazı ile birlikte gelmesi gerekiyor.

Hatırlanacağı üzere, bu yılın Haziran ayında AB milletvekilleri, AB'de satılan tablet, akıllı telefon ve kameraların ortak bir USB Tip C portu ile gelmesini gerektirecek bir mevzuatı kabul etmişti. Bu son yönerge, 2023 yılında piyasaya sürülmesi beklenen iPhone 16 serisi iPhone modellerinin USB Type C portuna sahip olacağını gösteriyor. iPhone 15'in USB Type C şarj özelliğine geçmesi pek olası görünmüyor.

Bu arada Hindistan da tüm akıllı cihazlar için ortak bir şarj cihazına sahip olmayı planlıyor. Hindistan Birlik hükümeti başlangıçta bu konuda tartışmalara izin vermek için bakanlıklar arası bir görev gücü kurmuştu ve tüm akıllı cihazlarda USB-C'yi zorunlu kılma konusunda anlaşmaya varıldı.

Özellikle, hükümet tek bir şarj cihazı yerine iki ortak şarj cihazı bulundurmayı planlıyor. Portlardan biri yaygın akıllı cihazlarla uyumlu bir şarj cihazına sahip olacak, diğeri ise düşük maliyetli özellikli telefonlar için olacak. Bu, Hindistan'da e-atık oluşumunu azaltmak ve tüketicilerin kendileri için işleri basitleştirmelerine yardımcı olmak için yapılacaktır.

Son Haberler