iPhone 7, 7 plus ve 8 kullananları üzecek gelişme. Telefonları çöp olabilir

iPhone 7, 7 plus ve 8 kullananları üzecek gelişme. Telefonları çöp olabilir
Apple yeni güncelleme yayınladı. Tüm telefonlar 16.5 sürümüne yükseldi. iPhone 7, 7 plus, 8 kullanıcıları ise bu güncellemeye üzüldü.

Apple, iPhone kullanıcılarını ikiye böldü. Yeni yayınladığı iOS 16.5 sürümü ile kimi kullanıcıları sevindirdi, kimi kullanıcıları üzdü.

Yeni yayınlanan işletim sistemi güncellenmesiyle siriyi çevrimdışı kullanma, internet ağını kolay yoldan bulma gibi özellikleri ekledi. Bu yükseltme iPhone 13, 14 ve 14 Pro kullanıcılarını sevindirse de iPhone 7, 7S ve 8 kullanıcılarını endişelendirdi. Söz konusu güncellemeyle WhatsApp, Facebook ve birçok uygulama kullanılamayabilir.

Apple.com sitesinden edinilen bilgiye göre, yeni gelen iOS 16 güncellemesi uygulama gizlilik raporu, maskeli Face ID, Siriyi çevrimdışı kullanma gibi kabiliyetleri beraberinde getirdi. İşte o özellikler:

fvtcdkexgaegmml.jpg

- Uygulama Gizlilik Raporu: Bu özellik, uygulamaların son yedi gün içinde konumunuza, fotoğraflarınıza, kameranıza, mikrofonunuza ve kişilerinize ne sıklıkta eriştiğini görmenizi sağlar. Ayrıca hangi üçüncü taraf alan uygulamalarının iletişim kurduğunu da görebilirsiniz.
- Maskeli Face ID: iPhone'unuzla eşleştirilmiş bir Apple Watch'unuz varsa, maske takarken bile Face ID ile iPhone'unuzun kilidini açabilirsiniz. Apple Watch'unuz kilidi açmayı onaylamak için dokunsal geri bildirim sağlayacaktır.
- Siri çevrimdışı desteği: Artık Siri'yi internet bağlantısı olmadan zamanlayıcı ayarlama, uygulamaları açma, müziği kontrol etme ve daha fazlası gibi temel görevler için kullanabilirsiniz.
- SharePlay: Bu özellik, FaceTime üzerinden film izlemenizi, müzik dinlemenizi ve ekranınızı arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlar. SharePlay'i Disney+, Hulu, HBO Max ve daha fazlası gibi uyumlu uygulamalarla da kullanabilirsiniz.
- Ağımı Bul: Artık iPhone'unuzu, diğer Apple cihazlarının Bul ağını kullanarak kapattığınızda veya sildiğinizde bile bulabilirsiniz. AirPods Pro ve AirPods Max'inizi Find My uygulamasını kullanarak da bulabilirsiniz.

WhatsApp kapanabilir

Apple.com'un yeni getirdiği iOS16.5 güncellemesi ile birçok özellik gelirken iPhone 7, 7s ve 8 kullanıcıları tedirgin oldu. Güncelleme sonrası bu telefonları kullananlar WhatsApp, Facebook, Messenger gibi uygulamaları kullanamayabilir. Daha önce Apple, iPhone 6 ve 6s kullanıcılarına verdiği desteği kesmişti.

iPhone 6 vintage olmuştu

Diken.com.tr'nin haberine göre, yeni iPhone modellerini piyasaya sürdükçe eskilerine yaptığı yazılım desteğini kesen Apple, son olarak iPhone 6 modelini de ‘vintage ürünler listesi‘ne ekledi.

Apple’ın tanımına bir ürünün satışını durdurduktan sonra beş yıldan daha uzun bir süre geçtiyse o ürün ‘vintage‘ sayılıyor.

Apple, klasik ürünlerinde bazı istisnalar dışında donanım servisi vermeyi sonlandırıyor.

Hem iPhone 6 hem de iPhone 6 Plus, Eylül 2014’te iOS 8 ile tanıtıldı. 2019’da cihazların kullanımı için sonraki bir sürümünü gerektiren iOS 13’ün piyasaya sürülmesiyle kullanımdan kaldırıldı.

Kaynak: diken.com.tr

Derleme: veteknoloji.net - Göktuğ Efil

Son Haberler