iPhone, iPad ve Mac kullanıcılarına Apple'dan önemli çağrı!

iPhone, iPad ve Mac kullanıcılarına Apple'dan önemli çağrı!
Teknoloji devi Apple bugün yaptığı açıklamada iPhone, iPad ve Mac kullanıcıları için kritik bir çağrı yaptı! Yapılan açıklamaya göre kullanıcıların bir an önce cihazlarını güncellemesi gerekiyor. Aksi takdirde güvenlik açığı nedeniyle cihazları tehlikeye girebilir.

ABD merkezli teknoloji devi Apple; iPhone, iPad ve Mac sahibi müşterilerini ilgilendiren çok önemli bir açıklama yaptı. Resmi internet sitesinde iki farklı duyuru yayınlayan şirket, cihazlardaki işletim sistemlerinde çok önemli bir güvenlik açığı tespit edildiğini söyledi. Apple tarafından yapılan açıklamaya göre kullanıcılara gönderilen iOS 15.6.1, iPadOS 15.6.1 ve macOS Monterey 12.5.1 güncellemelerinin acilen yüklenmesi gerekiyor.

Apple'ın internet sitesinde yer alan bilgilere göre bilgisayar korsanları, tespit edilen güvenlik açığını kullanarak cihazda rastgele kod çalıştırabilirler. Bu da cihazların kontrolünün tamamen hackerlara geçebileceği anlamına geliyor. Ancak bu güvenlik açığının şu ana kadar sömürülüp sömürülmediği bilinmiyor. Peki hangi cihazlar tehlikede?

iphone-ipad-ve-mac-kullanicilarina-appledan-onemli-cagri-2.jpg

Şu modellerden birini kullanıyorsanız, derhal güncelleme yapın!

Apple tarafından yapılan açıklamalara göre eğer şu cihazlardan bir ya da birkaçına sahipseniz, işletim sisteminizi derhal güncellemeniz gerekiyor:

  • iPhone 6S ve sonraki tüm iPhone modelleri
  • Tüm iPad Pro modelleri
  • iPad Air 2 ve sonraki tüm iPad Air modelleri
  • iPad 5 ve sonraki tüm iPad modelleri
  • iPad mini 4 ve sonraki tüm iPad mini modelleri
  • iPod touch 7
  • macOS Monterey ile çalışan tüm Mac modelleri

iphone-ipad-ve-mac-kullanicilarina-appledan-onemli-cagri-3.jpg

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan SocialProof Security isimli güvenlik şirketinin CEO'su Rachel Tobac, bilgisayar korsanlarının bu açığı kullanarak tüm cihaz yönetimini ele geçirebileceğini açıkladı. Tobac'a göre özellikle de göz önündeki gazeteci, aktivist ve politikacılar risk altında. Ancak bu demek değil ki sıradan kullanıcılar güvende. Cihazınızı güncellemezseniz, tüm bilgileriniz bilgisayar korsanlarının eline geçebilir...

Son Haberler