iPhone kullanıcıları bu özelliklerle bayram edecek: Apple yeni özellikler duyurdu!

iPhone kullanıcıları bu özelliklerle bayram edecek: Apple yeni özellikler duyurdu!
Apple'ın geliştirmeye devam ettiği iOS 17 için sızıntıların sayısı artarken, tanıtıma haftalar kala iPhone için önemli erişilebilirlik ayarları duyuruldu. Peki neler geliyor?

Henüz 15 Mayıs akşamı geliştiriciler için iOS 16.5'i yayınlayan Apple, iPhone için son iOS 16 güncellemesini geliştiriciler için tamamladı.

Gözler artık iOS 17'ye çevrilirken beklenen özellikler de netleşmeye başladı. Buna ek olarak Apple, muhtemelen iOS 17'de sunacağı birtakım yeni erişilebilirlik ayarlarını duyurdu. Öyle ki bu ayarlar sayesinde kullanıcılar 15 dakikaya kadar vokal bile oluşturabilecek. İşte tüm detaylar...

Yeni erişilebilirlik ayarları iPhone'u daha kullanışlı yapacak

Apple.com sitesinde yer alan bilgide, Canlı Konuşma, Kişisel Ses ve Büyüteçte İşaretle ve Konuş özelliklerinin yanı sıra kognitif erişilebilirlik için yeni özellikler açıklandı. Ayrıca bilişsel, konuşma ve görsel erişilebilirlik için yeni yazılım özelliklerinin bu yıl içinde kullanıma sunulacağı da bildirildi.

Erişebilirlikle ilgili onlarca yenilik var, fakat en dikkat çekeni ''Kişisel Ses'ti. Zira bu özellikle iPhone'ların veya iPad'lerin sizin sesinizle konuşmasına izin verilecek. Bu sayede de konuşma yetisini kaybetmiş veya kaybedebilecek insanlara yardımcı olunacak. Sizin sesinize benzer olan bu sesle, arkadaşlarınız veya ailenizle konuşmak mümkün olacak.

apple-accessibility-facetime-liv.jpg

Webtekno'nun haberine göre kullanıcılar, iPhone veya iPad'ler üzerinden belirlenen bir dizi metni yüksek sesle toplam 15 dakikalık sesi okuyarak "Kişisel Ses"lerini oluşturabilecek. Ek olarak, istediklerini yazarak oluşturulan seslere okutabilecek. Şirket, özelliğin bilgileri gizli ve güvenli tuttuğunu söylerken makine öğrenimini kullandığını da sözlerine ekledi.

Apple ayrıca "Assistive Access", yani "Yardımcı Erişim" adını verdiği bir özelliği de gösterdi. Bilişsel engellere sahip kişiler için oluşturulan bu özellik, temel uygulamaların daha kolaylaştırılmış sürümlerini kullanmaya olanak tanıyor. Telefon ve FaceTime'ın birleştirilmiş sürümü, Mesajlar, Kamera, Fotoğraflar, Müzik gibi uygulamaların basitleştirilmiş versiyonları, büyük metinler gibi şeyler bunun örnekleri arasında.

Görme engelliler için de önemli yenilikler var

Apple'ın erişilebirlik kapsamında görme engellileri ilgilendiren önemli bir yeniliği daha var. Büyüteç'e gelen ve "İşaretle ve Konuş" olarak adlandırılan yeni mod, metinler ve ses yoluyla fiziksel nesnelerle etkileşimine girmesine yardımcı olacak. Örneklendirecek olursak kamera mikrodalganın tuşlarına doğrultulduğunda iPhone veya iPad, onun ne olduğunu sesli bir şekilde kullanıcıya okuyabilecek.

Yeni özelliklerin bu yıl içerisinde iOS 17 ile karşımıza çıkması bekleniyor.

Son Haberler