iPhone'da kırılmaz cam takma derdi sona eriyor... Hayaldi resmen gerçek oluyor!

iPhone'da kırılmaz cam takma derdi sona eriyor... Hayaldi resmen gerçek oluyor!
Pahalı fiyata sahip iPhone ekranları her zaman korunmak zorunda. Ancak ilerleyen dönemde Apple buna kalıcı bir çözüm getirecek. Son gelişmelere göre kırılmaz ekran takma derdi tarihe karışacak. İşte nedeni.

Yıllardır yeni veya ikinci el bir telefon aldığımızda ilk düşündüğümüz şey ekran koruyucu ve kılıf oluyor. Bunun sebebi günümüz telefonları her ne kadar Gorilla Glass gibi korumaya sahip olsa da ekran tarafında yine de çok fazla dayanıklı değil.

Ancak Apple'ın yeni patenti, iPhone'larda kırılmaz ekran takma derdini tarihe karıştıracak. Zira bu teknoloji sayesinde ekran sağlamlığı önemli ölçüde artacak.

Apple'dan çizilmeye dayanıklı ekran geliyor

AppleInsider'ın aktardığına göre Cupertino merkezli firma, ABD Ticari Marka Patent Ofisi'ne (USPTO) bir patent başvurusunda bulundu. Söz konusu patent, iPhone'un çizilmeye karşı dayanıklı hâle gelebileceğini ortaya koyuyor.

Apple, patent başvurusunda "Telefonlar, saatler, tabletler, çeşitli yüzeylerle temas yaşayabilir ve bu da cihazın yüzeyinin bozulmasına veya aşınmasına neden olabilir" ifadelerini kullanırken iPhone'larda kullanılan malzemelerin kendine göre faydalarının ve zararlarının olduğunu belirtiyor.

patent-appls.jpg

Örnek verirsek Apple, metal ezilmelere, çizilmelere veya kırılmalara karşı dayanıklı olabilirken sinyalleri engelleyebildiğini söylüyor. Öte yandan seramik ise sinyallere karşı şeffaf olabilirken kırılgan olabiliyor. Ayrıca plastik de hem sinyalleri geçirebiliyor hem de güçlü olabiliyor; ancak çizilmelere karşı dayanıksız olabiliyor.

Öte yandan teknoloji devi Apple, buna çözüm olarak iPhone kasaları için birden fazla malzeme kullanılabileceğini belirtiyor. Bu nedenle başvurulan patentte, malzemelerin her birinin farklı faydaya sahip olacağı; fakat hepsinin aynı genel amaca hizmet edeceği söyleniyor. Bunun yanı sıra aşınmaya dayanıklı kısmın seramik ve metalden oluşabileceği de yine paylaşılan bilgiler arasında.

Son Haberler