Kablosuz şarj konusunda iPhone 15'ten şaşırtan bir hamle gelebilir

Kablosuz şarj konusunda iPhone 15'ten şaşırtan bir hamle gelebilir
Apple, iPhone 15’in kablosuz şarj yeteneğini MagSfae zorunluluğundan çıkararak, kullanıcılara harika bir kullanım fırsatı sunmayı amaçlıyor olabilir. Ancak bu iddia, daha önceki iddialara bakıldığında herkesi biraz düşündürtebilir.

Yaklaşan iPhone 15 serisiyle gelecek önemli özelliklerden biri, herhangi bir üçüncü taraf aksesuar için geçerli olacak 15W hızlı şarj olabilir. Şu anda Apple, üçüncü taraf üreticilerin bu hız için bir MFM (Made for Magsafe) sertifikasına sahip olmasını şart koşuyor. Aksi takdirde, iPhone kablosuz olarak yalnızca 7,5 W'a kadar şarj oluyor.

İddia, bir Weibo gönderisinden geliyor. Bu gönderide, iPhone 15 serisinin "sertifikalı bir kablosuz şarj cihazı olmasa bile açık 15W kablosuz hızlı şarj" yeteneğine sahip olabileceği söyleniyor.

Weibo gönderisi, Apple'ın iPhone 8'den beri 7.5W Qi protokolü kablosuz şarjı sunduğunu, iPhone 12 ve sonraki modellerin ise "15W kablosuz şarj elde etmek için MagSafe teknolojisini" kullandığını hatırlatıyor.

Eğer iddia doğruysa Apple, iPhone 15 serisi ile kullanıcıların sertifikalı bir kablosuz şarj cihazına sahip olmadan da hızlı şarjın keyfini çıkarmasını planlıyor. Ancak daha önceki bazı iddialar, gönderiye şüpheyle bakmamıza neden oluyor. Zira bir süredir, Apple'ın kablolu hızlı şarjı "Made for iPhone USB-C" aksesuarlarıyla sınırlandıracağı konuşuluyor.Şirketin bir yandan kablolu şarjı sertifikalı ürünlerde sınırlandırması söz konusuyken, diğer yandan kabosuz şarjı prangalarından kurtarması ilginç bir çelişki gibi görünüyor.

Son Haberler