Katlanabilir telefon pazarına Google'da katıldı: Pixel Fold iddialı özellikleri ve şık tasarımıyla tanıtıldı

Katlanabilir telefon pazarına Google'da katıldı: Pixel Fold iddialı özellikleri ve şık tasarımıyla tanıtıldı
Google'ın merakla beklenen katlanabilir telefonu resmen piyasaya çıktı. Pixel Fold, şık tasarımı ve iddialı özellikleriyle tanıtıldı. Fiyatı da açıklandı.

Teknoloji dünyasında onlarca yeniliklere ev sahipliği yapan Google I/O 2023, bugün Google taraıfndan gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında yapay zeka odaklı pek çok yenilik duyurulurken, şirket sona doğru asıl sürprizini yaptı ve Pixel Fold katlanabilir telefonunu tanıttı.

Google'ın ilk katlanabilir telefonu Pixel Fold lansman öncesi bir reklam filminde ortaya çıkmış, cihazın tasarımı da onaylanmıştı. Şimdi ise Google, I/O etkinliğinde tüm perdeleri indirdi ve ilk katlanabilir modelini piyasaya sürdü.

Google'ın ilk katlanabilir telefonu çıktı

Z Fold 4'e direkt rakip olarak gösterilen Pixel Fold, 5.8 inçlik dış, 7.6 inçlik ise ana ekrana sahip, 120Hz yenileme hızını destekleyen HDR-OLED ekran ile donatılıyor. Dış ekran çözünürlüğü 2092 × 1080 piksel olan telefonun, iç ekranın çözünürlüğü ise 2208 × 1840 piksel çözünürlükte.

fold.jpgfold-2.jpg

İşlemci tarafında Pixel Fold, Pixel 7 serisinin işlemcisi Tensor 2 ile donatılıyor ve 12 GB RAM ile geliyor. Dahili depolama açısından ise cihazda 256/512GB'lık seçenekler yer alıyor.

Pil ömrü açısından Google'ın ilk katlanabilir telefonu, 24 saate kadar dikkat çeken bir pil ömrü vaadediyor. 3OW hızlı şarjı destekleyen 4.800 mAh pil, Pixel Fold kullanıcıları için bir günü çok rahatlıkla çıkaracak.

Kamera özellikleri ise en merak edilen konular arasındaydı. Neyse ki Google tüm detayları birer birer açıkladı. Buna göre Google Pixel Fold'un arkasında; iç ekranın üstünde olmak üzere iki adet 8,3 megapiksel kamera, 48 megapiksel optik olarak sabitlenmiş ana kamera, 10,8 megapiksel ultra geniş ve 10,8 -megapiksel 5x telefoto lens yer alıyor.

Öte yandan Google, Pixel Fold'un 200.000 katlamaya kadar dayanabildiğini söyledi. Peki fiyatı ne kadar?

Pixel Fold fiyatı

Katlanabilir ekranlı ilk Google Pixel Fold'un fiyatı 1.799 Dolar olarak açıklandı. Hemen yakınında rakibi olan Samsung Galaxy Z Fold 4'ün fiyatı ise 1.800 Dolar. Peki siz hangisini tercih ederdiniz?

Kaynak: engadget
Yerelleştirme: Okan Güleş-Veteknoloji

Son Haberler