Nedeni herkesin yaptığı bu 4 hatada saklı! Telefonunu seven bu hataları yapmasın

Nedeni herkesin yaptığı bu 4 hatada saklı! Telefonunu seven bu hataları yapmasın
Akıllı telefonlar günlük hayattaki birçok problemin çözümünde paha biçilmez birer müttefiktir. Bugün hepimizde bir tane var ve günde birkaç saat kullanıyoruz. Ama ne yazık ki uzun süreli kullanım pil ömründeki ani düşüşün sebeplerinden biri. Peki pil ömrünü uzatmak için nelere dikkat edilmeli.

Bazı durumlarda telefonu mahveden şey kullandığınız bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Öte yandan, her zaman dolu bellek cihazı yavaşlatır ve olması gerekenden daha fazla çalışmasına neden olur. Ancak, pil ömrünü bilmeden kısaltabilecek, sıklıkla yaptığımız bazı hatalar vardır. Telefonunuzun pili artık uzun süre dayanmıyorsa, sorunu çözmeye buradan başlamamız gerekir.

Şarj kablolarını doğru seçin

Birçoğumuz ucuz şarj kabloları ve şarj cihazları satın alarak tasarruf edebileceğimizi düşünüyoruz. Bu muhtemelen yapabileceğimiz en kötü hatalardan biri çünkü pili yok ederek tasarruf ettiğimiz parayı geri ödeyebiliriz. Aslında, orijinal olmayan veya kusurlu bir şarj cihazı, pili aşırı ısınma ve sonsuza kadar yok etme riskini taşır.

Telefonunuzun kapanmasına izin vermeyin

Modern akıllı telefonların pilleri, ilk neslin pillerinden farklıdır. Geçmişteki en iyi çözüm, telefonu tamamen bitmesini bekleyip daha sonra %100'e kadar şarj etmekti. Ancak yeni geliştirilen pillerde maksimumda değil %15 ile %75 arasında şarj etmek en iyisidir. Bunu yaparak pilden tasarruf edebilir ve daha uzun süre dayanmasını sağlayabiliriz.

Telefonunuzun pili uzun süre dayanmıyorsa bu hatalara dikkat etmelisiniz. Diğer bir yaygın hata, telefon tam doluyken bile şarj cihazında tutmaktır. %100 olmasa bile, %75+ olunca fişten çekmek en iyisidir. Aksi takdirde, her gün pilin ömrünü azaltma ve hem telefonun hem de şarj cihazının aşırı ısınması riskine gireriz.

Isı, en modern ve yüksek performanslı pillerin bile en büyük düşmanıdır. Bu durumda araç şarj cihazlarına ve taşınabilir şarj cihazlarına özellikle dikkat etmemiz gerekecek. Telefonunuzu arabada veya sahilde güneş altında şarjda bırakmak pilin ömrünü kısaltmakla kalmaz, aynı zamanda patlamasına da neden olabilir.

Telefonlarımızı ısı kaynaklarına maruz bırakmaktan her zaman kaçınmak gerekir bu hem kendi sağlığımız ve hemde cüzdanımız için olması gereken bir durumdur.

Son Haberler