Samsung'un yapay zekalı telefonu çok yakında geliyor

Samsung'un yapay zekalı telefonu çok yakında geliyor
Samsung, önümüzdeki sene ilk AI telefonunu Dünyaya tanıtmaya hazırlanıyor. Tabii henüz hangi telefon olacağı bilinmese de Galaxy S24'e böyle bir özelliğin gelmesini bekleniyor.

Üretken yapay zeka teknolojideki en büyük trend olmaya devam ediyor. Hemen herkes ChatGPT veya ChatGPT benzeri hizmetlerden yararlanmak istiyor ve Samsung da farklı düşünmüyor. Birkaç hafta önce ortaya çıkan bir söylentide, Galaxy S24'ün ChatGPT benzeri bir cihaz içi üretken yapay zekaya sahip olacağı ve Samsung'un önümüzdeki yılın başında bu konuda büyük bir tanıtım yapacağı söylenmişti.

Şimdi ise Samsung, Galaxy S24'ün gerçekten de kullanıcılara yerleşik bir üretken yapay zeka modeli sunan ilk ürünü olacağını açıklamasa da, ChatGPT benzeri özelliklerin gelecek yıl en az bir telefonunda kullanılabileceğini doğruladı.

Diğer pek çok şirketin yapay zeka yeteneklerine dayanan hizmetleri kayda değer ücretler karşılığında sunduğu düşünülürse, üst seviye bir Samsung telefonda yerleşik AI özelliklerini almanın oldukça iyi bir fırsat olacağı söylenebilir.

Samsung, bu hafta başında düzenlenen 2023 3. çeyrek gelir duyurusu görüşmesinde üretken yapay zeka ürünlerine olan ilgisini doğruladı. Business Korea'nın bildirdiğine göre şirket, önümüzdeki yıl entegre üretken yapay zekaya sahip bir akıllı telefonu piyasaya süreceğini söyledi.

Görüşme sırasında Samsung, "Yapay zeka teknolojisini cihazlarımızda yeni bir deneyim olarak tanıtmak için çalışıyoruz" dedi. Şirket, kesin bir zaman çizelgesine bağlı kalmadan 2024'ten itibaren üretken yapay zeka özellikleri sunmayı planladığını belirtti.

Galaxy S24 olmazsa, Galaxy Z Fold 6 ve Galaxy Z Flip 6 olabilir

Samsung'un temel üst seviye telefonu olan Galaxy S24 Ocak ayının başlarında tanıtılacak ve bu telefonun önümüzdeki yıl ChatGPT benzeri bir cihaz içi yapay zekaya sahip olmak için ana aday olduğu rahatlıkla tahmin edilebilir. Ancak 2024'ün ortasında piyasaya sürülecek olan Galaxy Z Fold 6 ve Z Flip 6 da Samsung'un ilk üretken yapay zeka ürünlerine sahip olabilecek potansiyel cihazlar olarak öne çıkıyor.

Apple'ın önümüzdeki yıl iPhone'larda üretken yapay zeka özelliklerini güçlendirecek Apple GPT deneyimine büyük yatırım yaptığı yönündeki söylentiler göz önüne alındığında, Samsung'un bu özellikleri mümkün olan en kısa sürede sunmak istemesi şaşırtıcı değil. Samsung, tam olarak ne tür üretken yapay zeka özellikleri üzerinde çalıştığını veya bunları sunmak için başka bir şirketle ortaklık yapıp yapmayacağını ayrıntılı olarak açıklamadı. Samsung AI telefonları, harici bir buluta bağlanmadan ChatGPT benzeri özellikler sunacak. Yapay zeka isteklerinin cihazda işlenmesi, kullanıcı verilerinin Samsung sunucularına ulaşmasının gerekmediği anlamına geldiğinden dolayı bu, AI özellikleri alanında kullanıcı gizliliği için oldukça önemli bir özellik olabilir.

Son Haberler