Telefonunuz aniden kapanıyor, geç şarj oluyor veya şarjı hemen bitiyorsa bu yöntemleri mutlaka deneyin

Telefonunuz aniden kapanıyor, geç şarj oluyor veya şarjı hemen bitiyorsa bu yöntemleri mutlaka deneyin
Çağımızda akıllı telefonlar resmen elimiz, ayağımız olmuş durumda. Hal böyle olunca telefonla ilgili sorunlar da elimizi ayağımızı titretiyor! Peki, telefon aniden kapanıyorsa, geç şarj oluyorsa ve şarjı hemen bitiyorsa ne yapmalı? Hepsine çare olacak çözümleri bir bir sıraladık!

Pil ile ilgili sorunlar, akıllı cep telefonu değiştirmenin en yaygın sebepleri arasındadır. Ancak telefonunuz aniden kapanıyorsa, şarjı uzun süre dayanmıyorsa mutlaka yeni bir cep telefonu satın almak zorunda değilsiniz. Bu içeriğimizde cep telefonlarında yaşanan bu can sıkıcı soruna çare olabilecek önerilerimiz var. Telefonunuz aniden kapanıyorsa, geç şarj oluyor ve şarjı hemen bitiyorsa bu yöntemleri mutlaka denemelisiniz!

PİLİ KALİBRE ETMEK NE İŞE YARIYOR?

Modern akıllı telefonlar giderek daha karmaşık hale geliyor ve daha da işlevsel hale geliyor, ancak batarya ile ilgili sorunlar hala devam ediyor. Bu nedenle, bataryayı korumak için bazı püf noktaları uygulamak önemlidir. Örneğin, telefon hata verdiği sırada telefonu açmanın mı yoksa kapatmanın mı daha iyi olduğunu bilmeniz gerekir. Bununla birlikte, pil sorun çıkarırsa, mutlaka hasar görmüş demek değildir: bir kalibrasyon yeterli olabilir. Bu basit işlem, cep telefonu aniden kapandığında veya aşağıdaki durumlar yaşandığında yapılmalıdır;

 • Telefonun şarjı normalden çok kısa sürede bitiyorsa
 • Telefonun şarj olması çok uzun sürüyorsa
 • Akıllı cep telefonunuz yüzde yüze kadar şarj olmuyorsa
 • Pil şarj yüzdesi aniden düşüyorsa

Akıllı telefon modeline bağlı olarak pili yeniden kalibre etmenin birkaç yöntemi vardır. Bazılarını şöyle;

Her şeyden önce, akıllı telefonu kesin bir prosedürle şarj ederek pili yeniden kalibre etmeyi deneyebilirsiniz. Bu, hem iPhone'lar hem de Android ile çalışan cep telefonları için geçerlidir. İşte izlemeniz gereken adımlar:

 1. Akıllı telefonu kapanana şarjını kadar tamamen boşaltın.
 2. Şarj bitip kapandığında telefonu şarja takın.
 3. pil göstergesi %100'e ulaşana kadar şarjdan çekmeyin ya da telefonu açmayın.
 4. akıllı telefonu şarjı yüzde yüze geldikten sonra bir saat daha şarjda bırakın.
 5. Cep telefonunu şarj cihazından çıkarın ve 15 dakika bekleyin.
 6. Akıllı telefonu tekrar açın.

Herhangi bir gelişme görmüyorsanız, pil artık düzgün çalışmıyor olabilir. Pili yeniden kalibre etmek için Android telefonlara özel bir çözüm ve bazı uygulamalar da dahil olmak üzere başka yöntemler de deneyebilirsiniz.

ANDROİD AKILLI TELEFONLARIN PİLİ NASIL KALİBRE EDİLİR?

Android cihazları özellikle de Samsung marka telefonları kalibre etmek için üreticiler tarafından önerilen bir yöntem var;

 1. Akıllı telefonunuzun şarjının %15 veya %20'ye kadar inmesini bekleyin.
 2. Bir arama yapmak istiyormuş gibi sayısal tuş takımını açın;
 3. * # 0228 # yazın;
 4. “Hızlı başlangıç” yazılı bir ekran belirir, ekrana dokunmayın;
 5. Şarj kablosunu bağlayın;
 6. "Hızlı başlangıç" düğmesine dokunun;
 7. Cep telefonunu %100'e ulaşana kadar şarjda bırakın.

PİLİ YENİDEN KALİBRE ETMEK VE RESETLEMEK İÇİN ÜCRETSİZ UYGULAMALAR

Son olarak, pil performansını iyileştirme seçenekleri arasında bazı ücretsiz uygulamalar var. Play Store'dan aslında pili daha hassas bir şekilde kalibre etmenize olanak sağlayacak uygulamaları indirebilirsiniz. Sadece “pil kalibre et" yazıp arayın ve iyi puanlı mevcut seçeneklerden birini seçin. Uygulamada verilen yönergeyi takip edin.

Son Haberler