Telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için bunlardan kaçının

Telefonunuzun pil ömrünü uzatmak için bunlardan kaçının
Telefon pilinin ömrünü etkileyen şey şarj döngüleridir. İster iPhone pilleri, ister Samsung, Huawei, Xiaomi gibi android telefonların pili olsun ne kadar çok şarj döngüsünden geçerse, pil o kadar çok çabuk bozulur. Peki geceleri telefonu şarj etmenin bu duruma etkisi nedir?

Mümkün olan en uzun pil ömrünü elde etmek için bir telefonunuzu şarj etmenin en iyi yolu nedir? Bu sorunun cevabını sizde merak ediyorsanız birazdan tek tek açıklayacağız.

Gece boyunca şarj etmek pilinizin bozulma sürecini hızlandırabilir. Birkaç saat boyunca %99-100 arasında gidip gelmek, bir ışığı açıp kapatmak gibidir. Bu belki ampulün alevler içinde patlamasına neden olmaz ama onlara gerçekten zarar verir.

Ayrıca telefonunuzu gece şarj ettiğinizde, cihaz gün içinde dolana kadar şarj etmenize kıyasla çok daha uzun süre bir prize bağlı kalır. Sonuç? Telefonunuz yılda toplam üç ila dört ay boyunca bir elektrik prizine takılı kalır ve bu pil için gerçekten kötü birşeydir.

SADECE GEREKTİĞİNDE ŞARJ EDİN
Telefonunuzu gece şarj ederseniz, telefonunuzun pili olması gerektiği kadar uzun süre dayanmaz. Bu nedenle, telefonunuzun keyfini uzun süre çıkarmak istiyorsanız, gece boyunca şarj etmenizi önermiyoruz. Apple'ın ise iPhone'unuzun yüzde 24 veya daha az pili kaldığında şarj etmeyi öneriyor. Başka bir deyişle: telefonunuzu yalnızca gerçekten şarj edilmesi gerektiğinde şarj edin.

TELEFONU ŞARJ OLURKEN KULLANMAYIN
Genelde herkes cep telefonu şarja takılıyken kullanmayı tercih eder. Bu durumda birçok kişi telefona ne kadar zararlı olduğunu bilmesine rağmen telefonu şarjda kullanmaya devam ediyor. Akıllı telefonlar, özellikle yaz aylarında şarj ederken daha fazla ısınabiliyor. Bu durum cep telefonuna zarar verebilir. Genellikle oyunlar ve uygulamaları kullanılırken cihazın sıcaklığı yükselir. Fakat diğer yandan telefonu şarj ederken telefonunuzu kullanmaya devam ederseniz bu ısı iki katına çıkabilir.

Bu durum cep telefonunuzun içerisinde bulunan elektrik devreleri ve mikroçipler üzerinde olumsuz bir etkiye sebep olur ve bir zaman sonra bu parçalar telefonda arızalara neden olur. Bununla birlikte cep telefonu güneşe maruz kaldığı esnada yine çok fazla ısınabilir. Cep telefonunuzu arabanının içerisinde şarj etmek ve güneşe maruz bırakmak son derece tehlikelidir.

UZUN ÖMÜRLÜ PİL
Yukarıda sizlerle paylaştığımız tavsiyeleri uygularsanız, çok daha uzun ömürlü bir pil performans imkanını elde edebilirsiniz. Aynı zamanda bu önerileri uygulamak sadece telefon sağlığı için değil, diğer yandan kendi sağlığınız açısından da oldukça önem taşır. Eğer sizlerin de eklemek istediğiniz tavsiyeler varsa yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Son Haberler