USB-C girişli iPhone modelleri için tarih verildi!

USB-C girişli iPhone modelleri için tarih verildi!
Apple şirketi, iPhone modelleri için Lightning girişinden vazgeçiyor. USB-C girişli iPhone'lar için tarih paylaşıldı. İşte detaylar...

Teknoloji devi Apple, çok yakında iPhone cihazları için Lightning kablolarından vazgeçecek. ABD merkezli şirket, Avrupa Birliği'nin kendilerine uyguladığı yoğun baskılar nedeniyle USB-C girişini destekleyecek. Şimdilik bu geçişin ne zaman gerçekleşeceği resmi olarak paylaşılmadı. Ancak güvenilir kaynaklardan gelen iddialar, bu konuda tarih verdi! İşte detaylar...

iPhone 15 ile USB-C dönemi başlıyor

Ünlü teknoloji analisti Ming-Chi Kuo tarafından paylaşılan bilgilere göre Apple, USB-C standardına kısa bir süre sonra geçiş yapacak. Avrupa Birliği tarafından tek konektör için dayatılan son tarihler, Tim Cook ve ekibini Lightning'den USB'ye döndürmeye zorladı. Yalnızca iPhone modellerinin değil, AirPods cihazlarının da yeni konektöre geçeceği biliniyor.

Twitter hesabı üzerinden paylaşım yapan Ming-Chi Kuo, 2023 yılında Apple'ın tüm AirPods modelleri için USB-C uyumlu şarj kutularını piyasaya süreceğini belirtti. Önümüzdeki aylarda piyasaya çıkacak olan AirPods Pro 2 modeli yine Lightning portu ile gelirken; şirket gelecek yıl kullanıcılarına ekstra bir seçenek sunmaya başlayacak.

usb-c-girisli-iphone-modelleri-icin-tarih-verildi.jpg

İddialara göre Apple, önümüzdeki yıl USB-C dönüşümünü hızlandıracak. 2023 yılının Eylül ayında piyasaya çıkacak olan iPhone 15 serisi, yeni konektör ile gelecek ve Lightning girişini tümden geride bırakacak. Bununla birlikte Magic Keyboard, Magic Trackpad, Magic Mouse, MagSafe Pil Paketi gibi ürünler de yeni konektörle desteklenecek.

Yeni iPad modeli USB-C ile gelecek

Kuo'nun tahminlerine göre Apple, USB-C bağlantı girişine geçişi tüm cihazlarında 2023 yılında gerçekleştirirken; ilk adımı ise bu yıl atacak. Şirket, ilerleyen aylarda piyasaya çıkacak olan yeni iPad modelinde söz konusu Lightning portunu kullanmayacak. Şirket böylelikle yeni dönüm noktasını iPad'le gerçekleştirecek.

Avrupa Birliği, Apple'ı baskılıyor

Uzun süredir Avrupa Birliği tarafından Apple şirketine yoğun bir baskı yapılıyor. AB, Apple'ın artık Lightning girişinden tamamen vazgeçmesini istiyor.

Avrupa Birliği'nin bu baskısı elbette ki yalnızca Apple şirketine uygulanmıyor. AB, piyasada yer alan bütün akıllı telefon firmalarına USB-C bağlantı girişine geçmeleri yönünde baskı uyguluyor. Kullanıcıların artık tek bir port ile cihazlarını kullanmalarını istiyor. Bu karara uymayan şirketlerin ise Avrupa Birliği ülkelerinde cihazlarını satmalarının yasaklanacağı belirtiliyor.

Son Haberler