WhatsApp arşivinizi artık Android'den iOS'a taşıyabileceksiniz

WhatsApp arşivinizi artık Android'den iOS'a taşıyabileceksiniz
Daha önce sohbetleri iOS'tan Android'e aktarma olanağı sunan WhatsApp, artık Android'den iOS'a aktarım desteği sunmaya başlıyor.

WABetaInfo'ya göre yeni özellik en son beta güncellemesiyle kullanıma sunuluyor. Android için en son WhatsApp beta sürüm 2.22.15.11 güncellemesi, aktarım işlevini daha da fazla cihaza getiriyor.

Dünyanın en büyük çapraz platform mesajlaşma uygulamasından mevcut tüm sohbetlerinizi ve mesajlarınızı dilerseniz iOS'a geçirebileceksiniz. Aktarım işlemide, cihazlarınızın aynı Wi-Fi ağına bağlı olmasını gerekiyor ve ayrıca önemli miktarda pil ömrüne ihtiyacınız olacaktır. Uygulama güncellendiğinde, Apple'ın "iOS'a Taşı" uygulamasında ekstra bir seçenek elde edeceksiniz. Tüm içeriğinizi basit bir şekilde aktarmanın nasıl olacağını aşağıda açıklayacağız.

Resmi Facebook sayfası aracılığıyla Mark Zuckerberg bu yeni özelliği bizzat kendisi duyurdu. Zuckerberg yaptığı açıklamada "yakında tüm sohbet, video ve sesli mesaj geçmişinizi mevcut bir Android telefon ve bir iPhone arasında aktarabileceksiniz" dedi. Bu arada resmi WhatsApp destek sayfalarına göre, Android ve iOS cihazlar arasında arama geçmişi veya görünen ad kısımlarında bir aktarım olmayacak.

whatsapp-android-ios-transfer.jpg

Zuckerberg, içeriğinizi bir cihazdan diğerine taşıdıktan sonra bile uçtan uca şifrelemenin korunduğunu doğruladı. WhatsApp aktarımlarını başlatmak için Android telefonunuzda iOS'a Taşı uygulamasını kullanmanız gerekeceğinden bir takım sınırlamalarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, Android telefonunuzda en az Android 5.0 Lollipop çalıştırmanız gerekirken, iPhone'unuzda bir aktarımı kabul edebilmek için iOS 15.5 yüklü olması gerekiyor.

Hepsi bu kadar değil, çünkü bazı uygulama sürümü sınırlamaları da var. Aktarımın çalışması için Android için WhatsApp sürüm 2.22.7.74 ve iOS için WhatsApp sürüm 2.22.10.70 veya üzeri de gereklidir. Yeni iPhone'unuzun da yeni olması veya fabrika ayarlarına sıfırlanması ve Android telefonunuzla aynı Wi-Fi ağında olması gerekiyor.

Ne Zuckerberg ne de WhatsApp, aktarım/taşıma özelliğinin tam olarak kullanıma sunulması için bir zaman çizelgesi sağlamadı. Ancak önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulması bekleniyor. Bunu kendiniz denemek istiyorsanız, buradaki resmi destek sayfasından daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Son Haberler