Xiaomi MIUI 14'ü duyurdu. İşte özellikleri ve çıkış tarihi

Xiaomi MIUI 14'ü duyurdu. İşte özellikleri ve çıkış tarihi
Xiaomi, Android 13 tabanlı MIUI 14 özel işletim sistemi güncellemesini duyurdu. Şirkete göre bu, MIUI'nin en optimize ve modernize edilmiş versiyonu. İşletim sistemi çok sayıda görsel değişiklik ve geliştirilmiş özelliklerle birlikte geliyor. Xiaomi, MIUI 14'ün Xiaomi 12S Ultra'da selefi MIUI 13'ten %60 daha sorunsuz çalıştığını iddia ediyor.

MIUI 14, sistem alanı kullanımını optimize ediyor ve çıkarılamayan sistem uygulamalarını sekize indiriyor. Yeni yazılım yeni widget'lar sunuyor, cihaz içi gizlilik korumasını geliştiriyor ve cihazların birbirine bağlanabilirliğinde yeni özellikler sağlıyor.

MIUI 14 ile gelen en önemli güncellemelerden biri, kullanıcı alışkanlıklarını öğrenen ve özellikle Çin Anakarası kitlesine hitap eden ve günlük kullanımda kolaylık sağlayan ödeme kodları ve ulaşım kodları için önceden aktif olarak kısayollar sağlayan yeni öneri işlevine sahip XiaoAi AI Assistant 6.0'dır. Ayrıca program, akıllı ev, seyahat ve yıldönümleri gibi işlemler için çok işlevli hatırlatıcılar sağlayarak kullanıcılar için en samimi akıllı asistan haline geliyor.

Tasarım açısından MIUI 14, normal ve büyük simgelerle özelleştirilebilir klasörler sunuyor. Ayrıca çeşitli şekil ve boyutlarda yeni widget seçenekleri getiriyor. Tamagotchi benzeri animasyonlu karakterleri ana ekranınızda canlı olarak gösteren evcil hayvan ve bitki widget'ları ile birlikte geliyor

Yazılım ayrıca kontrol merkezine, kullanıcıların kablosuz kulaklıklar gibi Xiaomi aksesuarlarını atamasına olanak tanıyan yeni bir geçiş ekliyor. Bu özelliğin, kulaklıkları diğer cihazlarla eşleştirme zahmetini ortadan kaldıracağı söyleniyor. Xiaomi ayrıca en son MIUI güncellemesiyle bloatware'i de azalttı. Şirket, MIUI 14 ile birlikte kaldırılamayan yalnızca sekiz sistem uygulamasının geleceğini söylüyor.

Ayrıca, kullanıcıların fotoğrafları ve bulut abonelik hizmetlerini 9 kişiye kadar paylaşmalarını sağlıyor. Xiaomi akıllı telefon kullanıcıları MIUI 14 ile akıllı saatlerinden sağlık verilerini diğer aile üyeleriyle de takip edebilecek.

MIUI 14'ü ilk alacak akıllı telefonlar arasında Xiaomi 13 ve Xiaomi 13 Pro yer alıyor. Bu cihazlar güncellemeyi 14 Aralık'ta alacaklar. Diğer Xiaomi cihazları için zaman çizelgesi ise şöyle:

Ocak 2023

- Xiaomi 12S Ultra

- Xiaomi 12S Pro

- Xiaomi 12S

- Xiaomi 12 Pro

- Xiaomi 12 Pro Dimensity Edition

- Xiaomi 12

- Xiaomi Mix Fold 2

- Redmi K50 Pro

- Redmi K50

- Redmi K50 Ultra

- Redmi K50 Gaming Edition

Nisan 2023

- Xiaomi Pad 5 Pro 12.4

- Xiaomi Pad 5 Pro

- Xiaomi Pad 5

- Redmi Pad

Son Haberler