Xiaomi, Oppo ve Vivo akıllı telefon üretimini yüzde 20 azalttı

Xiaomi, Oppo ve Vivo akıllı telefon üretimini yüzde 20 azalttı
Covid-19 kilitlenmelerinden sert bir şekilde etkilenen Çinli akıllı telefon üreticileri, mevcut çeyrek (Q2) ve sonraki çeyrek için siparişlerini yaklaşık yüzde 20 oranında düşürdü.

gadgetsnow.com'da yayınlanan habere göre, Xiaomi , Vivo ve OPPO , ciddi şekilde kesintiye uğrayan tedarik zincirlerinin ortasında akıllı telefon siparişlerini yüzde 20 oranında azalttı.

Kaynaklara atıfta bulunulan raporda, "Xiaomi, tedarikçilere tam yıl tahminini önceki 200 milyon hedefinden 160 milyon ila 180 milyon birime indireceğini söyledi."

Şu anda Samsung ve Apple'ın arkasındaki en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi olan Xiaomi, geçen yıl 191 milyon akıllı telefon sattı.

Vivo ve OPPO'nun da bu çeyrek ve sonraki çeyrek için siparişleri yaklaşık yüzde 20 oranında azalttığı bildirildi.

Raporda, "Vivo, enflasyon endişeleri ve azalan talep nedeniyle maliyetleri düşürme çabalarına atıfta bulunarak, bu yıl bazı orta sınıf akıllı telefon modellerine giren bazı önemli bileşenlerin özelliklerini güncellemeyeceği konusunda bazı tedarikçileri uyardı."

Bu yılın başlamasıyla birlikte akıllı telefon tedarikçileri, Covid sonrası dönemde hızlı bir toparlanma bekliyorlardı.

Şirketler henüz rapor hakkında yorum yapmadı.

Çin'deki Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC), akıllı telefonlara ve PC'lere veya dizüstü bilgisayarlara olan talebin 'taş gibi' düştüğünü ve mevcut küresel durumun ve Covid-19 karantinalarının 2022'de 200 milyon adet ahizeyi yok edebileceği konusunda uyardı.

SMIC, karantinaların bu yıl 200 milyon daha az akıllı telefon birimiyle sonuçlanacağı konusunda uyardı.

South China Morning Post'un haberine göre, SMIC, tüketici elektroniği talebi için yakın zamanda bir toparlanma belirtisi görmediğini söyleyerek, tüketici elektroniği talebi için kasvetli bir görünüm öngördü.
Şanghay karantinası bu çeyrekte üretimi yüzde beş azaltabilir.

Çin ayrıca, yarı iletken üretimi Nisan ayında yüzde 12,1 daralarak 25,9 milyar birime düşerek Aralık 2020'den bu yana en düşük seviyesi olarak büyük bir gerileme yaşadı.

Lojistik sorunları nedeniyle kesintiye uğrayan tedarik zincirleri, ülkenin en büyük üreticilerinden bazılarını felç etti.

Şangay şimdi yeniden açmayı ve normal yaşamın 1 Haziran'dan itibaren devam etmesine izin vermeyi hedefliyor.

Son Haberler