Yurt dışından son anda telefon alanlar şebeke sorunuyla karşı karşıya

Yurt dışından son anda telefon alanlar şebeke sorunuyla karşı karşıya
Yurt dışından gelen telefonların IMEI kayıt ücretine gelen zamla birlikte yurtdışına giderek telefon alan vatandaşlar, beklenmedik bir sorunla karşı karşıya kaldı.

Geçtiğimiz günlerde 7346 ve 7344 sayılı kararlar ile hem Katma Değer Vergisi'ne (KDV) hem de yurt dışından getirilen telefonların kayıt harçlarına okkalı bir zam yapıldığını sizlerle paylaşmıştık. Bu zam haberlerinin ardından insanlar, ihtiyaçlarını bir anda giderebilmek adına apar topar yurt dışına gitmeyi bile göze almıştı.

Bu bağlamda Gürcistan gibi yerlere akıllı telefon alışverişi için akın edildiğini gördük. Zamlanmış kayıt ücretini ödemek istemeyenler, cihazlarını buralardan aldıktan sonra ülkeye dönmüş ve kaydını yapmış olsa da güncel olarak şebekeye bağlanma problemi yaşadıklarını belirtiyorlar.

Kayıt ücreti 6.091 TL'den 20.000 TL'ye yükselmişti.

Ödeme yapılmış olmasına rağmen takılan hatların cihazlarla eşleşmediğini söyleyen kullanıcılar, hatların da kendi üzerlerine kayıtlı olduğunu belirtiyor. Ek olarak BTK ile görüştüğünü söyleyen bir kullanıcı, birkaç saat içinde durumun çözüleceğine dair bir geri bildirim aldığını söyledi.

Zam yapılacağı gün, yani cuma yapılan kayıtların BTK tarafınsan operatörlere bildirilmediği de düşünülüyor. Bu bağlamda cihazlarda SIM bloke olarak görülüyor.

Son Haberler