Mozilla, Firefox Lockwise Desteğini Sonlandırıyor

Mozilla, Firefox Lockwise Desteğini Sonlandırıyor
Mozilla, Android ve iOS için Firefox Lockwise uygulamalarına desteğini sonlandıracağını duyurdu. Bağımsız uygulamalar, sistem genelinde parola yöneticisi...

Mozilla, Android ve iOS için Firefox Lockwise uygulamalarına desteğini sonlandıracağını duyurdu. Bağımsız uygulamalar, sistem genelinde parola yöneticisi rolünü üstlenen Firefox tarafından değiştirilir.

Mozilla, iOS için 2018'de ve Android için 2019'da Lockbox adı altında Firefox Lockwise'ı başlattı. Lockbox, 2019'da Lockwise olarak yeniden adlandırıldı ve aynı yıl Firefox için bir uzantı olarak yayınlandı.

Her iki başvuru için de destek resmi olarak 13 Aralık 2021'de sona eriyor. Desteğin sona ermesi, Mozilla'nın artık uygulamalar için güncelleme yayınlamayacağı ve artık Apple'ın App Store'undan veya Google'ın Play Store'undan yüklenemeyeceği veya yeniden yüklenemeyeceği anlamına gelir.

Mozilla, 13 Aralık 2021'den itibaren Android ve iOS'ta Firefox Lockwise uygulaması desteğini sonlandıracak. Artık Firefox Lockwise'ı App Store veya Google Play Store'dan yükleyemeyecek veya yeniden yükleyemeyeceksiniz. iOS sürüm 1.8.1 ve Android sürüm 4.0.3, Firefox Lockwise'ın son sürümleri olacaktır. Uygulama cihazınızda çalışmaya devam edebilir, ancak artık destek veya güvenlik güncellemeleri almayacak.

13 Aralık 2021'den sonra Firefox masaüstü ve mobil tarayıcılarında kayıtlı şifrelerinize ve şifre yönetiminize erişmeye devam edebilirsiniz.

Uygulamaları yüklemiş olan kullanıcılar, kayıtlı içeriğe erişmek ve uygulamaların sağladığı işlevleri kullanmak için bunları kullanmaya devam edebilir. İleride herhangi bir destek veya güvenlik güncellemesi olmayacağından Mozilla buna karşı tavsiyede bulunur.

Android'de web tarayıcısının mobil sürümünü kullanan Firefox kullanıcıları, zaten sistem genelinde bir şifre yöneticisi olarak kullanabilirler. Mozilla, Ekim 2021'de kararlı bir sürüm olarak yayınladığı Android için Firefox 93'teki işlevselliği kullanıma sundu.

İşlevi kullanmak için Firefox'un Android cihazında otomatik doldurma hizmeti olarak ayarlanması gerekir. Kullanıcılar daha sonra Firefox'un parola deposunu kullanarak cihazdaki diğer uygulamalarda oturum açabilir.

Mozilla, iOS için Firefox 39'da aynı sistem genelinde parola yöneticisi işlevini sunmayı planlıyor. Sürümün Aralık 2021'de piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Firefox kullanıcıları, Firefox'un masaüstü ve mobil sürümleri arasında kimlik bilgilerini senkronize edebilir. Mozilla, kimlik bilgilerini hesapla senkronize etmek için bir Firefox hesabı kullanarak Firefox Lockwise verilerini senkronize etmenizi önerir.

Firefox, sistem genelinde parola yöneticisi olarak kullanılabilecek tek web tarayıcısı değildir. Android'de bunun için Chrome veya Edge gibi Chromium tabanlı tarayıcılar da kullanılabilir.

Son Haberler