Mozilla, Firefox'u Windows'ta Varsayılan Tarayıcı Olarak Ayarlamayı Kolaylaştırıyor

Mozilla, Firefox'u Windows'ta Varsayılan Tarayıcı Olarak Ayarlamayı Kolaylaştırıyor
Microsoft Windows 10'da tarayıcılar gibi varsayılan uygulamaları değiştirmek kolay bir işlem değildir. Bu, kullanıcıların varsayılan tarayıcı olarak...

Microsoft Windows 10'da tarayıcılar gibi varsayılan uygulamaları değiştirmek kolay bir işlem değildir. Bu, kullanıcıların varsayılan tarayıcı olarak Mozilla Firefox'u kurmak için fazladan çemberler atlaması gerektiği anlamına gelse de, bu aynı zamanda Mozilla gibi satıcıların Microsoft'un kendi teklifi olan Edge'den daha fazla rekabetle karşı karşıya kalması anlamına gelir. Kötü haber şu ki, Windows 11'de, işletim sistemi kullanıcıların her bir uzantı türü için varsayılan tarayıcıyı ayrı ayrı değiştirmesini gerektirdiğinden, bu son kullanıcılar ve satıcılar için daha da hantal hale geliyor.

Şirketin daha önce ima ettiği gibi, Microsoft'un tuhaflıklarından açıkça bıkmış olan Mozilla, şimdi Redmond teknoloji devinin kullanıcı arayüzünü tamamen atlamaya karar verdi. The Verge'ın haberi üzere, Firefox 91 artık varsayılan tarayıcıyı Windows'taki Ayarlar uygulamasına yönlendirmek yerine doğrudan tarayıcının içinden değiştirmenize izin veriyor.

Bu, esasen Microsoft'un Edge için kendi tek tıklama sürecini tersine mühendislik yaparak yapılmıştır, öyle ki Firefox için de çalışır ve tek bir onay tıklamasının ötesinde kullanıcı etkileşimi gerektirmez. Aşağıda, eylem halinde görebilirsiniz:

Bir Mozilla sözcüsü şunları söyledi:

İnsanlar, varsayılanları basit ve kolay bir şekilde ayarlama yeteneğine sahip olmalıdır, ancak öyle değildir. Tüm işletim sistemleri, varsayılan durum için resmi geliştirici desteği sunmalıdır, böylece insanlar uygulamalarını varsayılan olarak kolayca ayarlayabilir. Bu, Windows 10 ve 11'de olmadığından, Firefox, kullanıcılar Firefox'u varsayılan tarayıcıları olarak seçtiklerinde, insanlara Windows'un Edge'e sağladığına benzer bir deneyim sunmak için Windows ortamının diğer yönlerine güvenir.

Öte yandan Microsoft, şirketin kötü amaçlı yazılımlara karşı işletim sistemine sağladığı korsanlığa karşı korumaları atlattığı için bunun Windows'taki varsayılan uygulamaları değiştirmek için "desteklenen" bir yöntem olmadığı konusunda uyardı.

Şu andan itibaren, yöntem Windows 10 ve Windows 11'de çalışıyor. Diğer satıcıların da Mozilla'nın kitabından bir yaprak alıp almayacağını veya Microsoft'un buna bir son verip vermediğini görmek ilginç olacak.

Son Haberler