Mozilla, Microsoft Store'da Bir Firefox Sürümünü Test Ediyor

Mozilla, Microsoft Store'da Bir Firefox Sürümünü Test Ediyor
Mozilla Firefox, Microsoft Store'da listelenmiştir. Ancak, heyecanlanmadan önce size şunu söylemeliyim ki, uygulama henüz kullanıcılar için mevcut değil.İşte...

Mozilla Firefox, Microsoft Store'da listelenmiştir. Ancak, heyecanlanmadan önce size şunu söylemeliyim ki, uygulama henüz kullanıcılar için mevcut değil.

İşte liste, "Al" seçeneği yerine, düğme, tarayıcıyı indirmek için bir kod kullanmanız gerektiğini söylüyor. Üzerinde "Mozilla Firefox şu anda kullanılamıyor" yazan bir metin var.

Mağazada aradığınızda uygulama arama sonuçlarında görünmüyor. Redditörler, Mozilla'nın dijital indirme için stoklarının tükendiği ve tedarik zinciri sorunları ile ilgili şakalarla hızlı davrandılar. Bir Firefox geliştiricisi, Firefox Microsoft Store sürümünün şu anda dahili test aşamasında olduğunu ve dolayısıyla halka açık olmadığını doğrulamak için konuya girdi.

Bununla ilgili Bugzilla'da dosyalanmış birkaç sorun var. (1, 2 ve 3). Hatayla ilgili tartışmalara göre, Firefox uygulaması normal bağımsız tarayıcıyla aynı kullanıcı profili klasörünü kullanacak. Bu, göz atma geçmişlerini, uzantılarını ve diğer verilerini kaybetmeden Store uygulamasını yükleyip uygulamaya geçebilen kullanıcılar için iyi olacaktır.

Bazı kullanıcılar Store sürümünü yüklemeyi başardılar ve masaüstü sürümüyle birlikte var olabileceğini söylediler. Ancak, bir seferde bunlardan yalnızca birini çalıştırabileceksiniz.

Programları güncellemek için kullanışlı uygulama mağazalarıyla birlikte gelen Linux ve macOS'un aksine, Windows kullanıcılarının güncellemelere manuel olarak göz kulak olmaları veya uygulamanın yerleşik güncelleme denetleyicisini kullanmaları gerekir. Bunu biraz daha basit hale getirmek için RSS Beslemelerini kullanıyorum. Bu nedenle, Firefox'un Microsoft Store'da bulunmasının iyi bir şey olduğunu düşünüyorum, otomatik olarak teslim edilecek güvenlik düzeltmeleriyle zamanında güncellemeler. Ve potansiyel olarak kötü amaçlı yazılım yüklü bir sürüm almak yerine, meslekten olmayan kişinin tarayıcının doğru sürümünü alması daha kolay olurdu. Ayrıca, onu Mağazaya koymak, kullanıcıların Firefox'u indirmesi için ek bir yol sağlar, yeni kullanıcıları ona çekmenin başka bir yolu olabilir.

Firefox Mağazası listesindeki minimum gereksinimler, kullanıcıların Windows 10 sürüm 17763.0 veya üzeri olması gerektiğini söylüyor. 64 bitlik bir uygulamadır. Daha da önemlisi, bu, uygulamanın Windows 11'e özel olmayacağını doğruluyor. Bundan bahsetmişken, yeni işletim sistemi geliştiricilerin Win32, .NET, UWP, Xamarin, Electron, React Native, Java ve dahil olmak üzere farklı uygulama türlerini yüklemelerine izin veriyor. Aşamalı Web Uygulamaları. Ancak diğer türlerde, özellikle Win32'de bazı sınırlamalar vardır, çünkü Mağaza, uygulamaların güncellenmesine izin vermez. Bugzilla'nın tartışmalarından biri, Firefox Microsoft Store sürümünün bir MSIX paketi olduğunu ortaya koyuyor. Bu, kullanıcıların Mağaza uygulaması aracılığıyla sunulan tarayıcı için otomatik güncellemeler alacağı anlamına gelir.

Windows 11'in Microsoft Mağazası, Windows 10'dan çok daha iyi, umarım daha fazla geliştirici mallarını masaya getirdiğinde deneyim daha iyi hale gelir.

Firefox'un Microsoft Store sürümüne mi geçersiniz yoksa bağımsız tarayıcıya mı sadık kalırsınız?

Son Haberler