NASA Mars Gezgini, Kaya Örneklerini Toplama Girişiminde Başarısız Oldu

NASA Mars Gezgini, Kaya Örneklerini Toplama Girişiminde Başarısız Oldu
NASA'nın Azim, Mars'ın yüzeyini deldi, ancak gelecekteki misyonlar tarafından Dünya'daki bilim adamları tarafından analiz edilmek üzere toplanacak olan kaya...

NASA'nın Azim, Mars'ın yüzeyini deldi, ancak gelecekteki misyonlar tarafından Dünya'daki bilim adamları tarafından analiz edilmek üzere toplanacak olan kaya örneklerini toplama girişiminde başarısız oldu. ABD uzay ajansı, bir robot tarafından Kızıl Gezegene ilk kez kazılmış olan gezicinin yanında merkezinde bir delik bulunan küçük bir tümseğin görüntülerini Cuma günü yayınladı. Ancak, bir örnek toplama ve bir tüp içinde mühürleme konusundaki ilk denemesinden sonra gezici tarafından Dünya'ya gönderilen veriler, hiçbir kayanın toplanmadığını gösterdi.

NASA'nın bilim misyonu müdürlüğü müdür yardımcısı Thomas Zurbuchen yaptığı açıklamada, "Bu, umduğumuz 'bir arada' olmasa da, her zaman yeni bir çığır açma riski vardır." Dedi. "Bunun üzerinde çalışan doğru ekibe sahip olduğumuzdan eminim ve gelecekteki başarıyı sağlamak için bir çözüme doğru sebat edeceğiz."

Sondaj, antik göl yatağı tortularında korunmuş olabilecek antik mikrobiyal yaşam belirtileri aramak amacıyla yaklaşık 11 gün sürmesi beklenen bir örnekleme sürecinin ilk adımıdır. Bilim adamları ayrıca Mars jeolojisini daha iyi anlamayı umuyorlar.

Görev, bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce Florida'dan havalandı ve büyük bir aile arabası büyüklüğündeki Perseverance, 18 Şubat'ta Jezero Krateri'ne indi.

Bilim adamları, kraterin 3.5 milyar yıl önce koşulların dünya dışı yaşamı destekleyebileceği derin bir göl içerdiğine inanıyor.

NASA, 2030'larda, şu anda Mars'a getirilebilecek olanlardan çok daha karmaşık araçlarla analiz edilmek üzere Dünya'ya yaklaşık 30 örnek getirmeyi planlıyor.

Son Haberler