NASA, Mars Simülasyonu İçin Gönüllüler Arıyor

NASA, Mars Simülasyonu İçin Gönüllüler Arıyor
2022 sonbaharında NASA, Mars'ı doldurmak için emsal oluşturmayı amaçlayan en titiz araştırma projesi için gönüllüler istihdam edecek.Tüm uzaylı deneyleri...

2022 sonbaharında NASA, Mars'ı doldurmak için emsal oluşturmayı amaçlayan en titiz araştırma projesi için gönüllüler istihdam edecek.

Tüm uzaylı deneyleri Dünya dışında yapılamaz. Bunun için, dünyanın en önemli uzay ajansları, insanların gelecekte etkili olabileceği evrendeki diğer yerlerin aşırı koşullarını kopyalamaya yönelik bir girişimde bulunulan benzer misyonlar kullanır. Son zamanlarda, NASA benzer bir çaba için gönüllüler arıyor, siz de Mars'ta ilk şehri kurmaya çalışıyor.

Kızıl Gezegende işlevsel şehirler inşa etme projeleri yeni değil. Aksine, on yıllardır kaynaklar, zaman ve insan sermayesinden yararlanıyorlar. Bununla birlikte, NASA, Mars yüzeyine benzer iklim ve çevresel koşullara sahip bir alanda yaşamak için gönüllüleri ilk kez işe alacak.

Amaç, gezegenimizin dışında tamamen düşmanca ve olumsuz bir bağlamda insanın hayatta kalmasının sınırlarını test etmektir. Asıl mesele, Europa Press tarafından tercüme edilen bir açıklamaya göre, gerçek insanlar bu tür streslerle karşılaştığında neler olduğunu deneyimlemektir. Dünya dışında, gezegensel konforlar oldukça kıt hale geliyor.

Buna rağmen, analog görevin sadece bir yıl içinde 2022 sonbaharında olması planlanıyor. Mürettebat Sağlık ve Performans Keşif Analogu (CHAPEA) adı altında, bu keşif çalışması, Mars'ta mevcut yaşam koşullarını simüle eden üç senaryodan oluşacak. Henüz bilim tarafından dikkate alınmayan sorunlara çözüm bulmak amacıyla NASA'nın Johnson Uzay Merkezi'nde gerçekleştirilecek.

NASA, bu erken projeye çok muhafazakar bir yaklaşım önermektedir. Resmi sitelerinde dedikleri gibi kontroller sıkı. Kullanılacak alan, mürettebat için özel odaların bulunduğu bir “gizlilik gradyanı” ile tasarlandı. Aynı şekilde, gönüllüler tarafından paylaşılan tıbbi ve gıda yetiştirme istasyonlarına sahip olacaklar.

Her ne kadar uzay ajansı bu ufacık değerlendirmeleri yapsa da projenin kendi içinde riskler barındırdığı da bir gerçek. Gerçek insanları bu çevresel düşmanlıklara maruz bırakmak, henüz öngörülmemiş zorlukları beraberinde getirebilir. Bilimsel araştırma uğruna, kendi hayatları gibi kurtarılamaz kaynaklardan feda edilebilirler.

Aynı zamanda Elon Musk gibi milyarderlerin de benzer bir özel gündemi var. Ekonomik kaynaklar orada olsa da, doğal tarihi, binlerce yıldır tamamen yaşanmaz olduğunu gösterdiği başka bir gezegeni doldurmak uğruna birçok insanın ölebileceği bir gerçektir. Bu arada NASA, birbirleriyle iletişim kurabilecek, sigara içmeyen ve İngilizce bilen 30-55 yaş arası gönüllüler arıyor. Ayrıca mühendis, matematikçi ve biyolog gibi kimlik bilgilerine sahip olmaları gerekir.

Son Haberler