Nikon, Amiral Gemisi Fotoğraf Makinesi Z9'u Tanıttı

Nikon, Amiral Gemisi Fotoğraf Makinesi Z9'u Tanıttı
Nikon, yeni amiral gemisi aynasız fotoğraf makinesini, 8K 30p video ve 20 fps'ye kadar RAW seri çekim hızlarına sahip 5.500 $, 45,7 megapiksel Z9'u resmi olarak...

Nikon, yeni amiral gemisi aynasız fotoğraf makinesini, 8K 30p video ve 20 fps'ye kadar RAW seri çekim hızlarına sahip 5.500 $, 45,7 megapiksel Z9'u resmi olarak tanıttı. Nikon'un çok yüksek okuma hızlarına izin veren dahili belleğe sahip yığılmış bir sensör kullanan ilk kamerasıdır. Aslında, Nikon elektronik deklanşöre o kadar güveniyor ki mekanik deklanşörü tamamen terk etti, bu nedenle Z9, deklanşörsüz ilk üst düzey profesyonel fotoğraf makinesi.

Bu yüksek hızlı sensörle (Z7 II ile aynı megapiksel sayısına sahip), Z9, bir elektronik deklanşör için şimdiye kadarki en hızlı senkronizasyon hızı gibi görünen, saniyenin 1/200'sine kadar flaş senkronizasyonuna izin verir. Bu aynı zamanda, kamera spor veya aksiyon fotoğrafçılığı için kullanılacaksa çok önemli olan sarmal deklanşöre karşı çok dayanıklı hale getirmelidir.

Daha hızlı sensör, 30 fps'ye kadar JPEG seri çekime veya 20 fps'de RAW fotoğraflara olanak tanır. 11 megapiksele düşürmeye hazırsanız, şaşırtıcı bir 120 fps hızında fotoğraf çekebilirsiniz. Diğer yığılmış sensörlü fotoğraf makinelerinde olduğu gibi, Nikon Z, JPEG veya yeni HE (yüksek verimli) RAW sıkıştırma algoritmalarıyla aynı anda 1.000 kareye kadar yakalamanıza olanak tanıyan çok gelişmiş ara belleğe alma özelliğine sahiptir.

Nikon'un otomatik odaklama (AF) sistemi de tamamen yenidir ve AI algoritmalarını daha da kapsamlı bir şekilde kullanır. Canon'un EOS R3'üne çok benzer şekilde, artık insanların gözleri, yüzleri ve bedenleri ile köpekler, kediler ve kuşlar, uçaklar, trenler, motosikletler ve bisikletler dahil olmak üzere çok çeşitli nesneleri takip edebiliyor. Ve diğer AI kameralardan farklı olarak, ne çektiğinizi söylemenize gerek yok - kamera bunu "Otomatik" olarak ayarlarsanız (veya konu türünü manuel olarak ayarlayabilirsiniz) anlayacaktır. Ayrıca, Nikon'un DSLR'lerinde bulabileceğinize çok benzeyen bir "3D izleme" sistemi sunar. Tüm bunlar, Z9'un bir spor/aksiyon/yabani yaşam fotoğrafçılığı kamerası olma amacına uygundur.

Nikon ayrıca gövde içi stabilizasyon sistemini ("titreşim azaltma" veya VR olarak adlandırdığı) geliştirdi. Artık, daha sabit video veya daha az bulanık fotoğraf için gövde içi ve lens sabitleme sistemini birleştirebilir. Bu, başlangıçta yalnızca birkaç lensle sunulacak, ancak Nikkor Z 70-200m F/2.8, Z MC 105mm f/2.8 VR ve yeni duyurulan Z 100-400mm F/4.5-5.6 VR S.

Nikon'un bu yılın başlarında alay ettiği gibi, video performansı eşit derecede etkileyici. Z3, lansman sırasında 30p'de 8K'yı ve inanılmaz derecede keskin olması gereken bir 8K çekimden aşırı örneklenmiş 4K 30p'yi yakalayabilecek. Piksel gruplama veya satır atlama konusunda sorun yaşamazsanız, 120 fps'ye kadar 4K da yakalayabilir.

Başlangıç ​​olarak, bu biçimleri H.264 veya H.265 uzun GOP kodekleriyle 10 bit'e kadar yakalayabileceksiniz. Bunun da ötesinde Nikon, doğrudan kameradan düzenlemesi çok daha kolay olan ProRes 422 HQ sıkıştırma ile çok kullanışlı video yakalama seçeneği sunuyor.

[gallery link="file" size="medium" columns="2" ids="2839,2840,2841,2842,2843,2844,2845,2846"]

Ancak işler daha sonra daha da ilginçleşecek. Nikon, yeni, tescilli bir N-RAW formatında veya 4K/60p'de Apple ProRes RAW HQ yakalamayı kullanarak 12 bit 8K 60 fps yakalamayı mümkün kılacak gelecekteki bir ürün yazılımı güncellemesini sunmayı planlıyor. Nikon, aşırı örneklenmiş 4K/30p'yi "normal" sıcaklıklarda iki saatten fazla çekebileceğinizi vaat ediyor.

Z9, yeniden konumlandırılmış bir oynatma düğmesi ve ön taraftaki AF düğmesi dışında, onları beklediğiniz yerle ilgili kontrollere sahip profesyonel tarzda büyük bir gövdeye sahiptir. Video ve seri fotoğraflar için maksimum performans için çift CFexpress Type B yuvası (XQD ile geriye dönük uyumlu) kullanır. Yeni büyük, EN-EL18d pil, LCD ile şarj başına 740 çekime kadar veya EVF etkinken 700 çekime kadar derecelendirilmiştir.

Sadece 60 fps yenileme hızına sahip 3,69 milyon nokta OLED vizöre sahip, ancak Nikon her zaman bu hızı sağladığını ve ne yaparsanız yapın asla düşürmediğini söyledi. Tam eklemli bir ekran değil, çok yönlü bir arka LCD kullanır, ancak ekranı kendinizle yüzleşmek için yukarı kaldırabilirsiniz.

Nikon, Z9 ile Canon'un EOS R3 ve Sony A1'in en iyi yönlerinden bazılarını alıp tek, büyük bir gövdede birleştirdi. Çekim hızı açısından bu modellerin biraz gerisinde kalıyor ve elektronik vizör kağıt üzerinde çok etkileyici değil. Bununla birlikte, Nikon, özellikle ürün yazılımı güncellemesi geldiğinde, video özellikleri açısından hem Sony'nin hem de Canon'un önüne geçmiş gibi görünüyor - ancak video otomatik odaklamanın sona erdiğini görmek için beklememiz gerekecek. Nikon Z9, yıl sonuna kadar ABD'de yalnızca gövde için 5.500 $'a gelecek.

Nikon, kameranın yanı sıra iki yeni uygulama olan NX MobileAir ve NX Tether'ı da piyasaya sürdü. NX MobileAir, fotoğrafçıların görüntüleri USB kablosu aracılığıyla yüksek hızlarda bir akıllı telefona aktarmalarına ve ardından 5G üzerinden yüklemelerine olanak tanır. Ayrıca kırpma ve IPTC meta veri düzenleme gibi görüntü düzenleme işlevlerini de destekler. Bu arada NX Tether uygulaması, fotoğrafların çekimden hemen sonra ayarlanabilmesi için bağlı stüdyo çekimine izin veriyor.

Nikon ayrıca bir çift zoom lensi olan Nikkor Z 24-120mm F/4 S ve Nikkor Z 100-400mm F/4.5-5'i duyurdu. FTZ II FX lens adaptörüyle birlikte 6 model (sırasıyla 1.100$ ve 2.700$). Ayrıca şirket, Z lens yol haritasını 400mm f/2.8 TC VR modeliyle ve yolun aşağısında 600mm ve 800mm modelleriyle güncelledi. Bunların ne zaman geleceği konusunda henüz bir bilgi yok.

Son Haberler