Nintendo Switch Bluetooth Ses Desteği Alıyor

Nintendo Switch Bluetooth Ses Desteği Alıyor
2017'de piyasaya sürülmesinden bu yana, Nintendo Switch yalnızca yerel olarak desteklenen kablolu ses aksesuarlarına sahiptir. Bluetooth kulaklıklar gibi Bluetooth...

2017'de piyasaya sürülmesinden bu yana, Nintendo Switch yalnızca yerel olarak desteklenen kablolu ses aksesuarlarına sahiptir. Bluetooth kulaklıklar gibi Bluetooth ses cihazları desteği tamamen yok. Bazı üreticiler bu sınırlamayı aşmak için dongle'lar ve aksesuarlar sunsa da, yerel destek henüz mevcut değil. Özellikle Switch kontrolörlerinin bile konsola aynı teknolojiyle bağlandığı gerçeği göz önüne alındığında, sistemde Bluetooth ses desteğine sahip olmayı ne kadar çok istediğimizi uzun uzun konuştuk. Bugün, Nintendo nihayet bu yeteneği sağlayan bir yazılım güncellemesi yayınladı.

Bluetooth ses desteği, şu anda hem Nintendo Switch hem de Nintendo Switch Lite için mevcut olan sistem yazılımı güncellemesi 13.0.0 aracılığıyla gelir. Ayarlar menüsüne, konsolunuzu bir Bluetooth kulaklık ile eşleştirmenizi sağlayan bir "Bluetooth Audio" yapılandırması ekler.

Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken bir takım uyarılar var. Bir Bluetooth kulaklığı eşleştirirseniz, aynı anda ikiden fazla kablosuz denetleyici bağlayamazsınız ve bir çift Joy-Cons, iki kablosuz denetleyici olarak sayılır. Ayrıca, yerel bir kablosuz çok oyunculu oyunu başlattığınızda Bluetooth ses çalışmayacaktır. Switch 10 adede kadar ses cihazı kaydetmeye izin verse de, aynı anda yalnızca biri bağlanabilir. Bluetooth mikrofonlar çok oyunculu oyunlarda çalışmaz ve ayrıca ses gecikmesi yaşayabilirsiniz.

Dürüst olmak gerekirse, oldukça fazla bir liste. Sınırlı testimizde, Bluetooth kulaklığımız gayet iyi bağlandı ve gözle görülür bir ses gecikmesi fark etmedik. Ancak, Ana Ekran düğmesine uzun basarak erişilebilen "hızlı ayarlar" menüsünden bir cihazın bağlantısını kesmenize izin veren bir Bluetooth geçişi olmadığını not etmeliyiz. Bağlantıyı kesmenin tek yolu ya kulaklık ya da ana ayarlar uygulamasıdır. Bluetooth ses desteği Switch oyuncuları tarafından büyük olasılıkla memnuniyetle karşılanacak olsa da, Nintendo'nun sonraki yazılım güncellemelerinde bu özelliği geliştirmeye karar vermesi durumunda iyileştirme için çok yer olduğu açıktır.

Son Haberler