Ocak 2022'de en çok indirilen mobil oyunlar belli oldu

Ocak 2022'de en çok indirilen mobil oyunlar belli oldu
Sensor Tower tarafından paylaşılan listeye göre ocak ayının en çok indirilen mobil oyunlar listesini açıkladı.

Her şeyin dijitale taşındığı bu dönemde akıllı telefonların görevleri arttı. Günlük hayatımızın en büyük vazgeçilmezlerinden biri olan bu cihazlar, mobil oyun sektörünün de büyümesine ortam sağladı. Bu sayede yıllardır bilgisayarlarda ve konsollarda oynadığımız oyunlar, akıllı telefonlarımıza taşınmaya başladı.

Peki mobil oyun sektöründeki son durumu hiç merak ettiniz mi? Sektördeki en güçlü analiz araçlarından biri konumundaki Sensor Tower, ocak ayının en çok indirilen mobil oyunlarıyla açıkladı. İşte ayrıntılar…

En çok indirilen mobil oyunlar belli oldu

Sensor Tower tarafından paylaşılan listeye göre ocak ayının şampiyonu Garena Free Fire. Ocak 2021'e göre yüzde 51,6'lık bir artış yaşayan mobil oyun, toplamda 24 milyon indirmeye ulaştı. Oyunu en çok indiren ülkeler ise yüzde 25,5 ile Hindistan ve yüzde 11,7 ile Brezilya oldu.

Garena Free Fire'ın ardından mobil oyun sektörünün efsaneleri arasında yer alan Subway Surfers, 23,7 milyon indirme ile ikinci sırada yer aldı. Mobil oyuna en çok ilgi gösteren ülke yüzde 20,7 ile Hindistan olurken, ABD de yüzde ile ikinci sıradan kendine yer buldu.

ocak-2022-en-cok-indirilen-oyunlar.jpg

Küresel mobil oyun sektörü, Ocak 2022'de App Store ve Google Play Store'da 5,2 milyar indirme sayılarına ulaştı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 oranında artış kaydetti. Ocak ayında mobil oyunlara en çok ilgi gösteren ülke 761,8 milyon indirme ile toplam yüklemelerin yüzde 14,6'sını oluşturan Hindistan oldu. ABD, yüzde 8,7 ile ikinci ve Brezilya ise yüzde 8,2 ile üçüncü sıradan kendine yer buldu.

En çok para harcanan mobil oyunlar açıklandı

Mobil sektörün analizindeki en güçlü araçlardan biri olarak kabul edilen Sensor Tower, bir süre önce ocak ayının en çok para harcanan mobil oyunlarını açıkladı. Geçtiğimiz ayın şampiyonu 237 milyon doları kasasına koyan PUBG: Mobile oldu. Oyuna en çok para harcayan ülke yüzde 64 ile Çin olurken, ikinci sırada yüzde 8 ile ABD ve üçüncü sırada ise yüzde 7 ile Türkiye yer aldı.

Ocak ayında en çok para harcanan ikinci oyun, 233 milyon dolarlık hasılatla yine Tencent Games tarafından geliştirilen Honor of Kings oldu. Çin, yüzde 96 ile yapıma en çok para harcayan birinci, Tayvan da yüzde 2 ile ikinci ülke ünvanını aldı.

Küresel mobil oyun pazarı, Ocak 2022'de App Store ve Google Play Store platformlarından toplamda 7,4 milyar dolar elde etti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında düşüş yaşadı. Aynı zamanda Ocak 2022'de mobil oyunlara en çok para harcayan ülke 2,1 milyar dolarla toplam harcamaların yüzde 28'ini oluşturan ABD oldu. Japonya yüzde 19,3 ile ikinci sırada yer alırken, Google Play Store'un aktif olmadığı Çin ise yüzde 17,8 ile üçüncü sıradan kendine yer buldu.

Kaynak: Shift Delete

Son Haberler