OnePlus ve Oppo Ortak Yeni İşletim Sistemini Duyurdu

OnePlus ve Oppo Ortak Yeni İşletim Sistemini Duyurdu
OnePlus 9T olmayacak. OnePlus CEO'su Pete Lau, The Verge ile yaptığı röportajda, şirketin bu yıl T serisi bir telefon çıkarmayı planlamadığını açıkladı....

OnePlus 9T olmayacak. OnePlus CEO'su Pete Lau, The Verge ile yaptığı röportajda, şirketin bu yıl T serisi bir telefon çıkarmayı planlamadığını açıkladı. OnePlus 9T'nin iptaliyle ilgili söylentiler bir süredir ortalıkta dolaşıyordu ancak artık resmi olarak doğrulandı.

T serisi, 2016 yılında OnePlus 3T ile piyasaya sürüldü ve o zamandan beri şirket her yıl yeni bir T markalı telefon tanıttı. En yeni T cihazı, geçen yılın OnePlus 8T'sidir, ancak 9T'yi atlamak, OnePlus 9 serisinin halefinin OnePlus 10 olacağı anlamına gelir.

OxygenOS ve ColorOS resmen birleşiyor

Lau ayrıca Oppo'nun ColorOS'unun OnePlus' OxygenOS ile birleşmesinden de bahsetti. İki telefon üreticisi aynı BBK Electronics şirketinin bir parçası ve daha önce OnePlus, yazılım ekibinin Oppo'nunkiyle birleştiğini doğrulamıştı.

Bugün yeni olan, her iki şirketin de yalnızca yazılımlarının kod tabanını değil, aynı zamanda işletim sistemini de birleştirecek olması. Kod tabanı entegrasyonu yakın zamanda tamamlandı ve yeni yazılım gelecek yıl piyasaya sürülecek.

Lau, yeni yazılımın her iki markada da aynı olacağını, ancak her ikisinin de benzersiz markalarını ve özelliklerini koruyacağını söylüyor. Oppo ve OnePlus cihazları arasında paylaşılacak olan koddur. Yeni yazılım, onu OxygenOS kadar "hızlı ve pürüzsüz" ve "temiz ve hafif", ancak ColorOS gibi "güvenilir" ve "akıllı ve zengin özelliklere sahip" tutmaya çalışan birleşik bir ekip tarafından oluşturulmuştur.

"Size güvenle söylemek isterim ki, bir yıl boyunca her iki sistemin ürün geliştirmesini denetledikten sonra, birleşik işletim sisteminin, birçoğunuzun çok sevdiği OxygenOS'un DNA'sını koruyacağına ve ayrıca size genel olarak yükseltilmiş bir deneyim sunacağına inanıyorum. Ve elbette, OnePlus benzersiz bir kullanıcı grubuna sahiptir, bu nedenle, beklentilerinizi karşıladığından emin olmak için birleştirilmiş işletim sistemini özellikle OnePlus cihazları için özelleştireceğiz, örneğin daha önce olduğu gibi temiz ve hafif tutarak ve önyükleyicilerin kilidini açmayı desteklemeye devam ederek " - Pete Lau, OnePlus'ın CEO'su

Yeni Android tabanlı platform hem gelecekteki hem de mevcut cihazlara gelecek. OnePlus 10 serisinde ve doğrulanmamış olsa da muhtemelen Oppo Find X4'te piyasaya sürülecek. Hala desteklenen eski OnePlus ve Oppo telefonları da yeni yazılımı alacak, ancak Android 13'ün piyasaya sürülmesini beklemeleri gerekecek.

Her iki şirketin hızlı şarj teknolojileri, OnePlus'ın Warp Charge ve Oppo'nun SuperVOOC'u da birleşecek. OnePlus'ı daha verimli hale getirmek için iki şarj standardının ve diğer teknolojilerin birleştirilmesi "gerekli" idi.

OnePlus ve Oppo personeli %20 azaldımı?

Geçen haftadan bir rapor, OnePlus ve Oppo'nun birleşmesinin personel kesintileri yarattığını belirtti. Bazı yazılım ve cihaz ekiplerinde çalışanların %20'sinin işten çıkarıldığı bildiriliyor. Bunun nedeninin Oppo'nun ulaşılamayan büyük hedefleri ve satışlarda hayal kırıklığı yaratan yeni pazarlara yönelik agresif hamleleri olduğu iddia ediliyor.

“(işten çıkarmalar olmadı) birleşme sırasında ortaya çıkan bir şeydi. Her iki tarafın güçlü yanlarını birleştirilmiş varlıkta bir araya getirebilmek için OnePlus ve Oppo ekiplerini bir araya getirmeye odaklandık.” - Pete Lau, OnePlus'ın CEO'su

Ancak The Verge'e göre Lau, birleşme sırasında herhangi bir personel kesintisi vakası olmadığını belirterek birleşme nedeniyle işten çıkarma olasılığını küçümsedi.

Son Haberler