Oppo, Akıllı Telefonlar İçin 85-200 mm Sürekli Zoom Lensi ve RGBW Sensörünü Tanıttı

Oppo, Akıllı Telefonlar İçin 85-200 mm Sürekli Zoom Lensi ve RGBW Sensörünü Tanıttı
Oppo bugün bir etkinlik düzenledi ve bu yıl en kısa sürede cihazlarına dahil edeceği en son akıllı telefon fotoğrafçılığı gelişmelerini açıkladı.Oppo'nun...

Oppo bugün bir etkinlik düzenledi ve bu yıl en kısa sürede cihazlarına dahil edeceği en son akıllı telefon fotoğrafçılığı gelişmelerini açıkladı.

Oppo'nun Görüntüleme Direktörü Simon Liu tarafından yönetilen etkinlik, yeni bir sensörün, değişken bir zum lensinin, yeni lensin ve sensör stabilizasyonunun ve pikselleri yeni nesil ekran altı kameralar üzerinde kontrol etmek için geliştirilmiş algoritmanın tanıtımını gördü.

Yeni RGBW sensörü

Oppo'nun yeni geliştirilen RGBW sensörü, kırmızı, yeşil ve mavi diziye beyaz alt pikseller ekler ve nihai görüntüler için 4'ü 1 arada piksel gruplaması kullanır.

Oppo, diğer tüm renk filtrelerini ortadan kaldırarak, geleneksel sensörlere göre %60 daha fazla ışığın yakalanmasını ve gürültü azaltmada %35'lik bir iyileşme sağladığını iddia ediyor.

Oppo, piksel karışmasını azaltmak ve görüntü kalitesini iyileştirmek için ışık toplayan pikselleri birbirinden izole etmek için 'çığır açan' DTI (derin hendek izolasyonu) kullandığını iddia ediyor.

4'ü 1 arada ciltleme ise renk performansını iyileştirir ve hareli desenleri önler.

[video width="1280" height="720" mp4="https://www.veteknoloji.net/wp-content/uploads/2021/08/video.mp4"][/video]

OPPO 85-200mm Sürekli Optik Yakınlaştırma

Sürekli optik yakınlaştırma özelliğine sahip kamera modülü, Oppo'nun duyuruları arasında tartışmasız en ilgi çekici olanı. 85 mm ile 200 mm arasında sürekli optik yakınlaştırmaya izin veren hareketli lens elemanlarına sahip bir modüldür.

Modül, içindeki lenslerin hassas ve kararlı bir şekilde hareket etmesini sağlayan bir tünel manyeto direnci (TMR) sensörüne sahiptir. Lens elemanları, iki ultra ince asferik cam lens ile cam ve plastiğin birleşimidir. Sonra hareketi yapan bir kılavuz şaft motoru var.

Bu çözüm, çok lensli bir sistemdeki kameralar arasındaki renk ve beyaz dengesi tutarsızlığı gibi sorunları önler.

[video width="1024" height="576" mp4="https://www.veteknoloji.net/wp-content/uploads/2021/08/video-1.mp4"][/video]

Oppo, bir üretim cihazında sürekli optik yakınlaştırmayı ne zaman bekleyebileceğimizi söylemiyor. O zaman olası boyut sorunu var - böyle bir modül bir telefon için çok büyük olurdu, bu da muhtemelen nispeten küçük bir sensörle eşleştirilmesi ve nispeten loş bir açıklığa sahip olması gerektiği anlamına gelir. Bütün bunlar bu noktada varsayımsaldır.

OPPO Beş eksenli OIS

Oppo'nun yeni geliştirdiği OIS, hem lens hem de sensör stabilizasyonunu birleştirerek çalışır. Hareket nispeten düşük olduğunda, sistem yatay (X) ve dikey (Y) kaydırma için mercek mekanizmasını kullanır. Hareket daha şiddetli hale geldiğinde, yatay (X) ve dikey (Y) kaymanın yanı sıra yuvarlanmayla da mücadele etmek için sensör kayması devreye girer.

[video width="1024" height="576" mp4="https://www.veteknoloji.net/wp-content/uploads/2021/08/video-2.mp4"][/video]

Oppo'nun beş eksenli OIS'sinin 2022'nin ilk çeyreğinden itibaren ürünlerde olması bekleniyor.

Yeni nesil ekran altı kameralar için OPPO'nun kendi geliştirdiği algoritmalar

Sonunda Liu, Oppo'nun yeni nesil ekran altı kameraları üzerindeki pikselleri kontrol etmek için yeni bir algoritmadan bahsetti.

Yeni algoritma kamera üzerinden 400 ppi piksel yoğunluğu ile çalışacak. Şeffaf kablolama ve geliştirilmiş piksel devre kablolaması ile bir araya gelen Oppo, kromatikliği ve parlaklığı şu anda mevcut çözümlerden çok daha iyi kontrol etmeyi vaat ediyor.

Son Haberler