2.el otomobil fiyatları ters düz oldu! Yeni düzenleme sonrası fiyatlar tepetaklak düştü!

2.el otomobil fiyatları ters düz oldu! Yeni düzenleme sonrası fiyatlar tepetaklak düştü!
Ülkemizde otomobil fiyatlarının son dönemde aşırı bir şekilde yükseldiği inkar edilemez bir gerçek. Lakin bu gerçek yakında tamamen farklı bir senaryoya dönüşebilir.

Yeni düzenleme sonrası fiyatlar tepetaklak düştü! 2.el otomobil fiyatları ters düz oldu- Türkiye'de otomobil fiyatları son dönemde sürekli yükseliyor. Ancak yeni düzenlemeler ve online satış trendi ikinci el otomobil piyasasını kökünden değiştiriyor. Ülkemizdeki ikinci el otomobil fiyatlarında önümüzdeki yıllarda büyük düşüşler bekleniyor. İşte detaylar.

Ülkemizde otomobil fiyatlarının son dönemde aşırı bir şekilde yükseldiği inkar edilemez bir gerçek. Lakin bu gerçek yakında tamamen farklı bir senaryoya dönüşebilir. Son yıllarda otomobil fiyatlarında büyük artışlar gerçekleşti. 2020 öncesine kadar bayiler otomobil satmak için müşteri peşinde koşarlarken, 2020 sonrasında ise müşteriler otomobil alabilmek için bayilerin peşinde koşar duruma geldiler. Nitekim bu durum ikinci el otomobil fiyatları üzerinde de olumsuz etkilere neden oldu.

Hali hazırda ülkemizdeki sıfır otomobil sıkıntısı devam ediyor. Hatta önümüzdeki süreçte sıfır otomobil alabilmek için bugün sipariş vermek isteseniz 1 ya da 1.5 sene sonrasına gün alabiliyorsunuz. Lakin bu durum yakında tamamen değişebilir.

Şu anda ikinci el otomobil fiyatlarına baktığımız zaman, 2 – 3 yaşında olan otomobillerin dahi sıfır fiyatından çok daha yüksek tutarlara satıldığını görebiliyorsunuz. Lakin bu durum kısa süre sonra tamamen değişecek. Çünkü yeni düzenleme ikinci el otomobil piyasasını yerinden oynatacak.

Hali hazırda tüm dünyada yeni bir otomobil satış trendi var: online satış. ABD’de birçok üretici bayilerini kapatıp bu sisteme geçti. Avrupa’da da büyük bir kesim bu satış modelini benimsedi. Şimdi sıra Türkiye'de. Ülkemizde TOGG, Mercedes ve Tesla gibi büyük otomobil markaları online satışın önünü açan üç öncü marka oldu. Mercedes henüz hazırlık aşamasında olsa da bu yıl içerisinde online satışların başlaması bekleniyor.

Son Haberler