2023 BMW M2 incelemesi

2023 BMW M2 incelemesi
En küçük M otomobili olan yeni BMW M2 neler getirecek?

İyi bir sürücü otomobilinden ne istersiniz? Duygulu bir motor, daha fazla etkileşim için belki manuel bir şanzıman ve bu performanstan olabildiğince kolay yararlanmanızı sağlayan bir sürüş karakteri. Günlük yaşamda kullanması çok zor olmayan bir paket de büyük bir artıdır. BMW genellikle bu özetin üstesinden gelir, ancak son zamanlarda daha geniş bir potansiyel sahip kitlesini çekmek için kendilerini zayıflattıklarını söyleyebiliriz. Peki, en küçük M otomobili olan yeni BMW M2 onlara bunu geri getirebilecek mi?

2023 BMW M2: Stil ve boyutlar

İkinci nesil BMW M2 en küçük M otomobili olabilir, ancak bu sadece göreceli. Uzunluğu 4,580 mm, genişliği 1,887 mm ve yüksekliği 1,403 mm olan otomobil, iki nesil önceki E90 M3 ile aynı uzunlukta ancak biraz daha geniş ve alçak.

Ancak görünüşünde, hızlı iki kapılı bir spor otomobilden bekleyeceğiniz gibi oldukça fazla atletizm var. Elbette, çoğu yeni BMW'de olduğu gibi, tasarım ilk başta sizi zorlayacaktır. M2 söz konusu olduğunda, ızgara doğru oranlarda ancak yatay çıtalarla karşılaşıyorsunuz, çift namlulu ışık imzasından hiçbir iz yok ve ön tampon büyük, köşeli açıklıklarıyla BMW geleneğinden oldukça farklı.

Daha yakından baktığınızda BMW'nin geleneği tamamen terk etmediğini, ancak onu yeniyle kaynaştırmak için düşünceli bir iş çıkardığını fark edeceksiniz. Bu M2, 33 mm daha geniş ve marjinal olarak daha alçak olmasının yanı sıra, son versiyondan 119 mm daha uzun. Dingil mesafesi 54 mm ve ön iz mesafesi 38 mm artmış.

M2'nin duruşu, uzun kaputu, keskin bir Hofmeister kıvrımına sahip sade camı ve güdük bagajıyla hala tipik olarak arkadan itişli bir BMW'nin duruşudur. Karoserde, özellikle kalça ve kaput çevresinde BMW'lerde sıkça rastlanan bir gerginlik var ama burada daha köşeli hatlarla yine farklı bir şekilde yapılmış. Bu agresif duruşu destekleyen, 19 ve 20 inçlik kademeli jant boyutları, mevcut M3'lerden bile bir boy daha büyük. Bu araçtaki opsiyonel karbon tavan, hafif çift kabarcığı ile iyi uygulanmış bir başka dokunuş.

Arka cephe yine size düşünecek bir şeyler verecektir. BMW'lerde alışık olduğunuz geniş, L şeklindeki aydınlatma imzalarından neredeyse hiç iz yok ve bu büyük dikey reflektörler şeklinde daha fazla kutusallık var. Ama aynı zamanda karoserin içine yerleştirilmiş belirgin ördek kuyruğu spoyler, büyük difüzör ve yakın aralıklı dörtlü egzozlar ile abartılı bir saldırganlık hissi de var. O halde M2 çoğu modern BMW gibi. İlk bakışta sizi şoke ediyor ama çok geçmeden ona ısınıyorsunuz.

2023 BMW M2: İç Mekanlar

M2'nin iç mekanı ise herhangi bir şüpheye yer bırakmıyor. Gösterge paneli tasarımı mevcut 3 Serisi'ninkine çok benziyor, bu nedenle bir BMW kabininin genellikle basit ama yüksek kaliteli hissini kapsıyor ve yekpare kavisli iDrive 8 ekranı bu gizli teknoloji hissini veriyor.

Ancak M2'nin sürüş deneyimi için sizi tam anlamıyla havaya sokan M'ye özgü süslemelerdir. Ön panel, orta konsol ve kapılardaki karbon fiber kaplamalar başlangıç için iyi bir yerdir, ancak kapılara gizlice kazınmış arkadan aydınlatmalı M üç renkli desen, kırmızı marş düğmesiyle eşleşen direksiyon simidindeki kırmızı M ön ayarları ve kontrast dikişler gibi daha incelikli dokunuşlar size bir ziyafet içinde olduğunuzu hissettirir.

Bu manuel versiyonun merkezini mükemmel bir şekilde yerleştirilmiş güdük vites değiştirici oluşturuyor ancak koltuklar oldukça özel. Beklediğiniz gibi destekleyici ve her türlü ayara sahipler ancak kafalıktaki M vurgusu ve arkadan aydınlatmalı M2 rozeti her şeyden önce gözünüze çarpacak.

Gösterge panelindeki ve dokunmatik ekrandaki M ekranları da köşeli ve M temalı renk paletiyle benzer şekilde gösterişli. Gösterge paneli, bu iDrive 8 otomobillerde yaygın olduğu gibi, size oldukça fazla veri verir, ancak aynı zamanda heyecan verici M'ye özgü vites lambaları ve göstergeler de alırsınız. Göstergelerde bir drift analizörü ve tur zamanlayıcısının yanı sıra TPMS ekranı için M1 silueti gibi oldukça havalı Paskalya yumurtaları bile var. Her zaman olduğu gibi, kendinizi M kurulum özelliği ve klima kontrolleri gibi işlevler için menülerde biraz gezinirken buluyorsunuz, ancak bu eski tarz BMW düzeni hala yerleşik sert yedeklere sahip.

Yeni M2'nin oldukça büyük boyutlarıyla, içinde olmak için oldukça geniş bir otomobil. Sürücü olarak, tipik sportif ama rahat BMW sürüş pozisyonuna sahipsiniz. Alçakta oturuyorsunuz ama çok da alçak değil. Hafif büyük boyutlu direksiyon tam olarak doğru ayarlanmış ve dik ön camdan iyi bir görüş açısı var. Bu manuel versiyonda vites koluna ulaşmak çok kolay ve dirseğinizi orta kol dayanağına dayayarak kolayca kullanabiliyorsunuz.

İkinci sıraya geçmek, özellikle de geniş bir çerçeveye sahipseniz, biraz uğraş gerektiriyor. Ancak içeri girdikten sonra, buradaki alan miktarı oldukça şaşırtıcı. Orta yapılı iseniz, kısa yolculuklar burada kolayca yapılabilir. Burası biraz karanlık ve koltuk biraz daha fazla alt desteğe sahip olabilir ve sırtlık daha az dik bir açıda olabilirdi, ancak ara sıra kullanılması amaçlanan bir şey için makul olandan daha fazlası. Bagaj da 390 litrelik geniş bir hacme sahip ancak stepne bulunmuyor.

2023 BMW M2: Motor, şasi ve güvenlik

BMW M2 en küçük tam M otomobil olabilir ama yarım ölçü olmaktan çok uzak. S58 3.0-litre çift turbolu düz altı motor M4'ten alınmış ancak bu küçük otomobilde 460PS ve 550 Nm güç üretecek şekilde hafifçe ayarlanmış. Bununla birlikte, bu M2 son nesil M2 Competition'dan daha güçlü. Hâlâ tamamen arkadan itişli ve bu altı ileri manuelin yanı sıra sekiz ileri otomatik ile de alınabiliyor.

Ağırlık dağılımı 50:50'ye yakındır ve torkun yüzde 100'ünü tek bir tekerleğe gönderebilen M'ye özgü bir arka diferansiyel de vardır. İlk olarak M4'te görülen şasi yükseltmeleri, M'ye özgü yeni bir ön alt şasi ve C sütununa ve arka uca ilave güçlendirme gibi buraya da aktarılmıştır. Adaptif amortisörler de egzoz sistemi gibi modele özgüdür.

M2 ayrıca gelişmiş bir elektronik pakete sahiptir. ESC için virajlarda ve kalkış sırasında daha fazla kayma sağlayan bir M Dinamik Modu ve on aşamalı bir çekiş kontrol sistemi vardır. Bunun dışında kapsamlı bir şekilde ayarlanabilen üç sürüş moduna sahipsiniz.

Güvenlik paketi de iyi. Geri vites asistanı, ön çarpışma önleme ve şerit takip asistanı standart olarak sunulurken adaptif hız sabitleyici, şerit değiştirme uyarısı, arka trafik uyarısı ve çarpışma önleme gibi diğer ADAS özellikleri opsiyonel olarak alınabiliyor.

2023 BMW M2: Sürüş izlenimleri ve performans

BMW M2'yi sürmeye başladığınızda, direksiyonu öfkeyle çevirmeden çok önce coupe size alışacaktır. M2, zorlu günlük sürüş senaryolarımızda bile sevimli bir şekilde yaşaması kolay bir otomobil. Boyutu ve iyi görünürlüğü onu trafikte yönetilebilir kılıyor. Yerden yüksekliği bile yeterli, bu yüzden sadece en kötü hız kesicilerimizin üzerinde dikkatli olmanız gerekiyor. Konfor ayarındaki direksiyon hafif ama yine de doğrudan ve bir BMW'de isteyebileceğiniz hemen hemen tüm konfora sahipsiniz.

En çok göze çarpan şey, bu adaptif amortisörlerin sürüş kalitesi. Konfor ayarında hala beklediğiniz gibi sert bir kenar var ama yine de yamalı yol yüzeylerini ve küçük çukurları kolayca yuvarlıyor. Büyük boyutlu tekerlekler bile çok fazla çarpmıyor gibi görünüyor. M2, diğer bazı daha az odaklanmış performans BMW'lerinden daha esnek bir his veriyor. Evet, bu manuel versiyon dur-kalk trafikte biraz uğraştırıyor - otomatik vites daha iyi bir günlük otomobil olacaktır - ancak debriyaj hafif, iyi yerleştirilmiş ve hareket çok uzun değil. Yine de frenlere alışmanız gerekecek, ilk başta oldukça tutucu ve hassaslar ancak direksiyon başında zaman geçtikçe doğal hissetmeye başlıyorlar.

Ama sonra en sevdiğiniz sürüş yoluna girdiğinizde, M2 büyük bir dönüşüm geçiriyor. BMW, çok daha heyecan verici bir şey için bu oldukça yumuşak tavrını bir kenara bırakıyor. İlk olarak motoru fark ediyorsunuz, özellikle de egzozu açarsanız. Modern BMW'lerden beklediğimiz o yüksek, neredeyse sentetik hırıltı var. Bu sesin büyük bir kısmı kabine aktarılıyor ama özellikle egzozdan gelen uzak patlamalar ve çıtırtılarla birlikte oldukça otantik bir his veriyor.

Güç dağıtımı da en az bu soundtrack kadar cazip. Çift turbolu kurulum, orta menzilde büyük ve tek boyutlu bir tork yığınına sahip olmadığınız anlamına geliyor. Bunun yerine güç, rölantiden 6.000 d/d'nin hemen üzerine kadar artan bir şekilde geliyor ve bu da sizi motorun devrini yükseltmeye teşvik ediyor. Böylece M2, doğal gazlı büyük bir motora oldukça yaklaşırken, turboşarjlı torkun fışkırmasını da sağlıyor. En agresif ayarda bile, güç dağıtımında gerçek bir dikenlilik yok, bu da onu daha doğal hale getiriyor.

BMW, bu altı vitesli manuel şanzımanla etkileşime geçmenize yardımcı olmak için oldukça iyi bir iş çıkarmış. Kullanabileceğiniz en iyi manuel şanzıman değil, atışlar kısa ancak kapılar daha net bir hisle daha kesin bir şekilde tanımlanabilirdi. Bununla birlikte, vites ilk birkaç viteste çok yüksek değil, bu nedenle akıcı, açık bir yolda M2'yi birkaç kez sınırlayıcısına kadar tam olarak sarabilirsiniz. Otomatik vites değiştirme fonksiyonu da doğal bir şekilde çalışıyor, bu nedenle momentumu korumak için topuk ve ayak parmağınızı kullanmanıza gerek kalmıyor. Bu manuel M2 0'dan 100 km/s hıza 4,3 saniyede ulaşıyor (otomatik vitesten 0,2 saniye daha az) ve azami hız her zamanki gibi 250 km/s ile sınırlı.

Bu aynı zamanda M2'nin ne kadar becerikli olduğunu fark ettiğiniz yerdir. Bir BMW'de bulabileceğiniz olağan arka-sürücü dengesinden daha fazlası var. Neredeyse 50:50 ağırlık dağılımı bir faktör, ancak M diferansiyeli M2'nin dar virajlarda sanki otomobilin kütlesinin çoğu tam arkanızda merkezlenmiş gibi ortadan motorlu bir şey gibi dönmesine yardımcı oluyor gibi görünüyor. Bu da araçla daha iyi bir bağ kurmanızı sağlıyor. Bu manuel için 1.700 kg'lık boş ağırlığı ile M2 tam olarak tüy kadar hafif değil, ancak elektronik aksam bu ağırlığın çoğunu karşılamak için iyi iş çıkarıyor.

Uyumlu sürüş, M2'nin direksiyonunun arkasındaki güveninizi de artırır. Tempolu bir şekilde sürüldüğünde, coupe engebeli yüzeylerde takılmıyor veya atlamıyor. Otomobil en sert amortisör ayarında bile sakin kalmayı başarıyor ve otomobilin hareketlerini daha iyi anlamanıza yardımcı olacak kadar eğim var. Çoğu modern BMW'de olduğu gibi, değişken oranlı direksiyon, en hisli olmasa da iyi yönetilen ağırlığı ve hassasiyeti ile iyi bir tamamlayıcıdır. Daha sportif modda ağırlaşıyor ve daha hızlı hale geliyor, buna alışmak yine biraz zaman alabilir ancak daha fazla çeviklik hissi katıyor.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde şaşırtıcı derecede ulaşılabilir bir paket ortaya çıkıyor. M2 asla çok büyük veya çok korkutucu hissettirmiyor. Onu beceri seviyenize göre kullanabiliyor ve hatta size verdiği güvenle daha da zorlayabiliyorsunuz. Çok hassas bir şekilde ayarlanabilir olması bunu daha da kolaylaştırıyor.

İş başındaki adam: Rohit Paradkar

M2, bunun BMW M serisindeki en tatlı nokta olup olamayacağını merak etmemize neden oluyor ve BMW'nin hala sürücü için en iyi otomobillerden bazılarını ürettiğini gösteriyor. Son derece ilgi çekici, yollarımızda limitlerine ulaşmak kolay ve manuel kullanımda bulunması oldukça zor bir etkileşim seviyesi var. Tüm bunlar BMW'lerin geleneksel olarak çok iyi olduğu özellikler. İyi kabini ve günlük kullanım kolaylığı, cazibesini daha da artırıyor gibi görünüyor. Dolayısıyla, saf ve ilgi çekici bir spor otomobil arayışındaysanız, BMW M2 listenizin üst sıralarında yer almalı.

Kaynak: Overdrive

Son Haberler