280 bin Tesla aracı hakkında direksiyon kontrol kaybı soruşturması!

280 bin Tesla aracı hakkında direksiyon kontrol kaybı soruşturması!
Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), ani direksiyon hakimiyeti kaybı şikayetleri nedeniyle 280 bin Tesla Model 3 ve Model Y aracı için soruşturma başlattı.

Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), ani direksiyon hakimiyeti kaybı şikayetleri üzerine 280.000 Tesla Model 3 ve Model Y aracı hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma, direksiyonların kilitlenmesi veya araçların hidrolik direksiyon desteğini kaybetmesi gibi olayları bildiren araç sahiplerinden 12 şikayet almasının ardından açıldı. Öte yandan soruşturma, 2023 model araçları kapsıyor.

Reuters'a göre, bir sürücü direksiyonun sıkıştığını hissettikten sonra Model 3 aracının yoldan kayarak bir ağaca çarptığını söyledi. Bir Model Y sahibi ise direksiyon simidinin sağa doğru sert bir şekilde sarsıldığını ve direksiyon desteğinin azaldığına dair bir uyarı çıktığını bildirdi.

Soruşturma henüz ön değerlendirme aşamasında olup, NHTSA sorunun bir geri çağırmaya yol açabilecek bir güvenlik riski oluşturup oluşturmadığını belirlemeye çalışıyor. Soruşturmanın 2023 model yılından itibaren Model 3 sedan ve Model Y SUV'lara, yani yaklaşık 280.000 aracı kapsadığını belirtiliyor.

tesla-2-wcsv.jpg

Şirket, Reuters'in direksiyon soruşturmasıyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi. Ancak bazı sürücüler direksiyon şikayetleriyle ilgili olarak Tesla servis randevuları için haftalarca beklediklerini ve parça gecikmeleri yaşadıklarını bildirdiler.

NHTSA 2016'dan bu yana üç düzineden fazla Tesla için özel kaza soruşturması açtı ve 20 kaza sonucu ölüm vakası bildirildi.

Ajans ayrıca Tesla'nın ADAS sistemlerine ilişkin kapsamlı bir inceleme yürütüyor. Son soruşturma ile NHTSA, son üç yıl içinde Tesla için beşinci soruşturmasını başlatmış oldu.

Son Haberler