Altıncı nesil Mercedes-Benz E-Serisi tanıtıldı

Altıncı nesil Mercedes-Benz E-Serisi tanıtıldı
Yeni E-Serisi Mercedes-Benz'in Modüler Arka Mimarisi (MRA) üzerine oturuyor

Mercedes-Benz, ikonik lüks sedanı E-Serisi'nin yeni neslini duyurdu. Tamamen yeniden tasarlanan gövdesi, teknolojik açıdan gelişmiş iç mekanı ve ekonomik güç aktarma organlarıyla altıncı nesline (W214) ulaştı. Yeni E-Serisi aynı zamanda Mercedes'in tamamen elektrikli güç aktarma organlarına geçmeden önceki son özel içten yanmalı motorlu araçlarından biridir.

Yeni E-Serisi çok daha yumuşak, daha aerodinamik bir gövdeye ve 22 mm daha geniş bir dingil mesafesine sahip. Yeni E-Serisi, aydınlatmalı çevrelere sahip daha geniş bir ızgara, daha şekilli farlar ve önceki modele göre daha uzun bir kaput ile geleneksel stilini koruyor. Sedan artık S-Serisi'ndeki gömme kapı kollarına ve yeni alaşım jant stillerine sahip.

Yeni E-Serisi, üçgen desenli yeni LED bileşenlere sahip bölünmüş arka lambalara ve S-Serisi'ne benzer şekilde plaka tutucunun üzerinde tam genişlikte bir krom şeride sahip. Bunun yanı sıra, sedan ilk kez arkadan direksiyona sahip.

Yeni E-Serisi Mercedes-Benz'in Modüler Arka Mimarisi (MRA) üzerine oturuyor.

Yeni W214 E-Serisi sadece hafif hibrit ve plug-in hibrit güç aktarma organları ile sunulacak. Motorlar, 23PS'lik daha güçlü bir elektrik takviyesi sayesinde biraz daha yüksek kombine çıkışlarla değiştirildi. Sıradan benzinli ve dizel modellerin tümü 2 litrelik dört silindirli motorlarla güçlendirilirken, en yüksek özellikli E-Serisi Mercedes'in altı silindirli motorunun elektrikli bir versiyonuyla güçlendirilecek.

Tüm motorlar standart olarak 9 vitesli otomatik şanzımana bağlanacak. Tüm benzinli ve dizel motorlar, daha fazla güç ve tork sağlayan şanzımana monte entegre marş motorunun yanı sıra daha iyi yakıt ekonomisi için boşa alma özelliklerine sahip 48 voltluk bir hafif hibride sahiptir.

Yeni E-Serisi'nin içi kapsamlı bir şekilde yeniden tasarlandı ve kabin için daha güncel dijital özellikler, daha fazla konfor ve daha yüksek kaliteli malzemeler içeren yeni bir stil oluşturuldu. Küçük klima menfezleri ve devasa MBUX Superscreen ile gösterge paneli, EQS'den esinlenilmiş gibi görünen sade bir tasarıma sahip. Dijital sürücü ekranı, Merc'in EV ürünlerinde kullanılan Hyperscreen'e benzer şekilde farklı bir yüzer cihazdır.

Yeni E-Serisi standart olarak MBUX bilgi-eğlence arayüzünün en son sürümünün yanı sıra Burmester 4D ses sistemi ile geliyor. Elektrikle kontrol edilen ön havalandırma deliklerine sahip dört bölgeli klima kontrolü, akıllı telefon tabanlı dijital araç anahtarı, sesli asistan ve hatta gelecekte bir yapay zeka tarafından otomatik olarak oluşturulacak klima ve ısıtma rutinlerine sahip olacak.

2018 Mercedes E-Serisi (W214), daha önce sadece S-Serisi'nde bulunan sürücüsüz vale park özelliğinin bir parçası olarak, Almanya gibi düzenlemelerin izin verdiği bölgelerde bir seçenek olarak Seviye 4 otonom teknolojisine sahip.

Mercedes Benz Hindistan, yeni E-Serisi'nin LWB versiyonunun standart dingil mesafesinin piyasaya sürülmesinin ardından daha sonraki bir aşamada tanıtılacağını doğruladı. Bu yeni E-Serisi'nin Türkiye pazarına ancak 2024 yılında girmesi bekleniyor

Son Haberler