Araç sahipleri dikkat! Tatil yerinize vardığınız gibi aracınızı yıkayın

Araç sahipleri dikkat! Tatil yerinize vardığınız gibi aracınızı yıkayın
AutoClub Genel Müdürü Turgut Yüksekdağ, tatile çıkan sürücüleri uyardı. Tatil yerine varıldığı gibi aracın yıkanmasının önemli olduğunu söyleyen Yüksekdağ, "Uzun yolda giderken otomobilinizin yüzeyine yapışan sinek böcekler asidik içerdikleri ile boya üzerinde geri dönülmez tahribat yaratıyor" dedi.

Şahsi aracınızla tatile gidiyorsanız tatil noktasına vardığınız gibi aracınızı yıkatmaya özen gösterin. "Gitmeden bir yıkatırız" diyorsanız, aracınıza en büyük kötülüğü yapıyorsunuz demektir.

AutoClub Genel Müdürü Turgut Yüksekdağ, otomobiliyle uzun yola giden kişilerin neden aracını hemen yıkatması gerektiğini anlatıyor.

haber-fotograflari-2023-06-25t153455-508.jpg

Twitter hesabından paylaşımda bulunan Turgut Yüksekdağ, şu paylaşımlarda bulundu:

OTOMOBİLE YAPIŞAN SİNEKLER GERİ DÖNÜLMEZ TAHRİBAT YARATIYOR

"Tatilde gideceğiniz yere vardığınızda ilk yapacağınız işlerden birisi otomobilinizi yıkatmak olmalı desem çok sevimsiz olur değil mi?
Peki yolculuk süresince otomobilinizin yüzeyine yapışan sinek - böcek kalıntılarının aslında ne kadar zararlı olduğunu, otomobilinizin boyasına zarar verdiğini söylesem.

Uzun yolda giderken otomobilinizin yüzeyine yapışan sinek böcekler asidik içerdikleri ile boya üzerinde geri dönülmez tahribat yaratıyor. (Kuş pisliği bilgilendirmesinden hatırlayanlar olacaktır.)

Özellikle yaz mevsiminde hava sıcaklığı ile çok daha kısa sürede kuruyacak ve otomobil boyasına (verniğine) nüfuz edecektir. Sonrasında vernik yanığı, küçük delikler oluşacaktır boya yüzeyinde. Bu olumsuz durum oluşmasın diye ilk yapılacak işlerden birisi otomobili yıkatmak olmalı.

Uzun yol sonrası otomobili yıkatmadan otelin önüne çekip, bu sıcakta 1 hafta bekledikten sonra geri dönüş için otomobilinin başına gelenler kötü bir sürpriz ile karşılaşacaktır.

haber-fotograflari-2023-06-25t153449-870.jpg

Sinek - böcek pisliği nasıl temizlenmeli?

Otomobili yıkatırken kullanılan şampuanlar bu kalıntıları temizlerken zorlanır. (Kolaylıkla temizleyen şampuanların lastik oranı yüksektir, otomobile de zarar verir.) Sinek böcek temizleyici ürünler var, öncesinde bu ürünü kalıntıların üzerine sıkmak, bir süre beklemek gerekiyor.

Otomobilinizi kendiniz temizliyorsanız marketlerden bu ürünü alabilirsiniz. (pahalı bir ürün değil)

Seramik kaplama olan otomobiller bu kalıntıların boyaya zarar vermesini geciktirir. (yıkama için daha fazla vaktiniz var yani)

PPF kaplama tabii ki bu kalıntıların zarar vermesini önler. Tatil süresince bile bu kalıntılar PPF kaplamanın üzerinde kalabilir, zarar vermez.

Umarım bilgileri faydalı olmuştur."

Son Haberler