Aracınızın klimasından kötü koku geliyorsa dikkat!

Aracınızın klimasından kötü koku geliyorsa dikkat!
Otomobilinizin klimasını açtığınızda çok kötü bir kokuyla karşılaştığınız oldu mu? Eğer böyle bir durum varsa sizin için sebeplerini açıklıyoruz. Aracınızın klimasından kötü koku geliyorsa dikkat...

Otomobilinizin klimasını açtığınız zaman çok ağır ve kötü bir kokuyla karşılaştığınız oldu mu hiç? Çok sayıda insanın başına ne yazık ki böyle durumlar gelebiliyor. Havaların ısınmasıyla birlikte yoğun kullanılan klimalarda ağır koku söz konusu olabiliyor.

AutoClub Genel Müdürü Turgut Yüksekdağ, bu konuda sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda uyarıda bulundu. Klimalardan gelen kötü kokunun sebebini açıklayan Yüksekdağ, şu ifadelere yer verdi:

KLİMALARDAN KÖTÜ KOKU NEDEN GELİR?

"Kış mevsimi süresince kullanılmayan klima kanallarında bakteri oluşur. Klima kanallarının içinde oluşan bu bakteriler nemli ortam nedeni ile hızlıca artabilir. Klimaların kullanılmaya başlanması ile birlikte bu bakteriler (ve ağır koku) araç içine yayılır.

Bir diğer neden ise otomobillerdeki polen filtrelerinin nemlenmesi, dolması ve işlevini yitirmesidir. Özellikle nemlenen polen filtreleri ağır koku yapar.

Klimalardan gelen kötü kokular nasıl giderilir?

Araç içindeki bu ağır koku bizi rahatsız ettiği gibi sağlığımızı da tehdit edebilir. Yaza girerken 3 kademeli bir bakımın yapılması bu sorunun giderilmesi açısında önem taşıyor.

Polen filtresini değiştirilmesi.

Bu işlem otomobilinizin yetkili servisi tarafından yapılmalıdır. Otomobiliniz için uygun olan doğru ürün kullanılmalıdır.

Ozonla Dezenfeksiyon

Yapılması şart değil ama tüm araç için ozonla dezenfeksiyon işlemi yapılırsa daha sağlıklı bir uygulama olur.

Klima Temizleme

İşlemi profesyonel bir şekilde uygulama merkezinde de yaptırabileceğiniz gibi ürünü satın alarak (çok uygun fiyatlı bir ürün) kendiniz yapabilirsiniz. Ürünün üzerindeki uygulama sırasını takip ederek işlemi yapabilirsiniz.

Klima temizleyici ürününü havalandırma kanallarında sıkılan sprey olanı kullanmanızı önermiyorum. Elektronik sistemlere zarar verebilir. Klima bombası olarak bilinen ürün hem kullanım hem de sonuç olarak işinizi görecektir. Bugün değilse de bir gün klima kokusu ile kendisini size hatırlatacaktır. Notlarınız arasında bulunsun."

Son Haberler