Belgeler sızdırıldı: Tesla Cybertruck işte bu sorunlar nedeniyle satışa sunulamıyor

Belgeler sızdırıldı: Tesla Cybertruck işte bu sorunlar nedeniyle satışa sunulamıyor
Her ay yeni bir görüntüsüyle karşımıza çıkıp heyacan ve merak uyandıran Tesla Cybertruck, ne yazık ki halen hazır hale geitirlip piyasaya sürülmedi. Ama bunun altında yatan nedenler gün yüzüne çıkmaya başladı, zira Tesla'nın sürekli olarak Cybertruck hakkında yaşadığı sorunlar, sızdırılan şirket içi belgeler sayesinde netlik kazandı.

Dünyanın en iyi elektrikli otomobil markası Tesla'nın, bir türlü işin içinden çıkamadığı bir durum var. Evet zırh gibi duran Cybertruck'tan bahsediyoruz.

Aylardır reklamları yapılıyor, test görüntüleri paylaşılıyor fakat bir türlü piyasaya çıkmadı. Neyse ki şirket içi sızdırılan belgeler bunun altında yatan nedenleri gözler önüne serdi. Meğer o kadar ciddi kusuru var ki Tesla'nın bu aracı yollara çıkaramamasının sebebi de buymuş. İşte haberin ayrıntıları.

Cybertruck'da kusurlar var

Şirket içi sızdırılan ve Wired tarafından incelenen Tesla belgeleri, şirketin aracın Ocak 2022'deki üretim öncesi "alfa" versiyonunun frenleme, gövde sızdırmazlığı ve süspansiyon dahil olmak üzere temel unsurlarının performansıyla sorunlar yaşadığını gösteriyor.

2019'dan bu yana 1 milyondan fazla müşterinin Cybertruck'ı rezerve etmek için 100 dolar depozito yatırdığı düşünülüyor.

Öyle ki Lansman sırasında Musk, aracın dayanıklılığını göstermek isterken camlarından ikisini metal toplarla kırmış ve henüz satışa hazır olmadığını söyleyerek durumu şakayla toparlamaya çalışmıştı. Tesla'nın en çok satan aracı olma olasılığı düşük olsa da, Cybertruck'ın son sürümünün piyasaya sürülmesi, 2020 Model Y'den bu yana yeni bir tüketici modeli sunmamış bir şirket için sembolik bir zafer olacak.

Öte yandan Alman Handelsblatt gazetesi tarafından bildirilen aynı sızıntıdan gelen belgeler, Cybertruck'ın gelişiminin halen sorunlar yaşadığını gösteriyor. Aracın Ocak 2022'de test edilen prototip versiyonunda, örneğin "aşırı pedal hareketi ve tutarsız duruş", "sürtünmeli frenleme sırasında aşırı yalpalama" ve "dönüş sırasında frenleme sorunları" gibi fren sorunları bulunuyordu.

Hem havayı hem de gürültüyü kabinden uzak tutmak için önemli bir unsur olan aracın sızdırmaz hale getirilmesi de sorun yaşanan başka bir alan gibi görünüyor. Belgelerde, "sızdırmazlık için net bir yolumuzun olmadığı bazı alanlar var" deniliyor. Wired'ın bildirdiğine göre, prototip aracın süspansiyonunda da sorunlar vardı ve raporda performansın bazı alanlarında "hedeflerle önemli bir fark" olduğu belirtildi.

Chip'in aktardığına göre Cybertruck'ın gelişiminin zorlu olması, gelişimini takip eden hiç kimse için sürpriz değil. Araç, ön cam silecekleri gibi normalde basit olan öğelerin neredeyse sıfırdan tasarlanmasına yol açan, inanılmaz derecede kutuplaştırıcı bir tasarıma sahip. New York Times'ın belirttiğine göre, köşeli gövdesi de otomobil üreticilerinde tipik olarak kullanılan çelikten daha pahalı, daha ağır ve şekillendirilmesi ve kaynaklanması çok zor olan paslanmaz çelikten oluşuyor.

Son Haberler