Elektrikli arabalar trafik ışıklarında durunca şarj olacak!

Elektrikli arabalar trafik ışıklarında durunca şarj olacak!
Tokyo'da elektrikli araçlar için devrim niteliğinde bir özellik test ediliyor. Trafik ışıklarının önünde durduğunda araçların kendini şarj etmesine olanak tanınacak. Bu test 10 Mart'a kadar sürecek.

Tokyo yakınlarındaki bir şehir, Japonya'da elektrikli araçlar için kablosuz şarjı test eden ilk şehir oldu. Pilot uygulama aralarında lastik üreticisi Bridgestone ve otomobil parçaları üreticileri NSK ve Denso'nun da bulunduğu dokuz şirket tarafından yürütülüyor.

Electek'in haberine göre, Tokyo Üniversitesi hareket halindeki güç kaynağı sistemini oluşturdu ve şimdi araştırmacılar bunun dayanıklılığını ve kablosuz şart etme gücünü ölçmeye çalışıyor.

Durunca şarj olacak

Sistemde şarj bobinleri trafik ışıklarının olduğu yerin altına gömülüyor. Bir aracın kablosuz şarj cihazının üstünden geçtiği anlaşıldığında akım verilmeye başlanıyor. Böylece araçlarda tekerlek yanına yerleştirilen özel ekipmanlar eğer aracın hızı düşükse elektriği alabiliyor. Söylenene göre bobinlerin üzerinden 10 saniye geçişte araçlara 1 km'lik menzil eklenebiliyor.

Tokyo Üniversitesi, deneylerin 10 Mart'a kadar yürütüleceğini açıkladı. Şimdilik bu kadarlık bir mesafe size az gibi gelebilir ancak bu durum genişletilirse çok ciddi bir menzil farkı olabilir. Bu da elektrikli otomobil kullanan kişilerin daha az şarj maliyetiyle daha uzun yollara gitmesine olanak tanır. Üstelik aracın şarjını bekleme süresi de cepte kalacağı için yolculuklar da kısalabilir.

Son Haberler