Fırsatçılar 2. El Otomobil düzenlemesini ilk günde delip geçti: İşte ilanda yeni oyun

Fırsatçılar 2. El Otomobil düzenlemesini ilk günde delip geçti: İşte ilanda yeni oyun
Ticaret Bakanlığının yaptığı ikinci el otomobillerle ilgili düzenleme, ilan sitelerinde absürt ilanlarda patlama yaşanmasına yol açarken, fırsatçılar bu kuralı delmenin bir yolunu buldu. Satıcılar, gerçek olmayan rakamlar koyarken, ilgilenen alıcıya daha yüksek bir fiyat söylüyor.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, sahip olduğu otomobili satmak isteyenlerle ilgili çok önemli bir karar yer aldı. Ticaret Bakanlığının kararına göre otomobiller, alım-satım sitelerinde sıfır modelinden yüksek fiyata ilana koyulamayacak. Ticaret Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında karara karşı gelenlerin 300 bin TL'ye kadar para cezası ile karşı karşıya kalabileceğini duyurdu.

Peki bu düzenleme vatandaşın kuralları aşmasını engelledi mi? Tabi ki hayır. Türkiye'deki en popüler ilan sitesine girip baktığımızda, "absürt" fiyatlarla sayısız ilan verildiğini görüyoruz. Öyle ki 20 günlük bir otomobil için 1.079 TL gibi fiyatlar yazılmaya başladı. Yani aracın gerçek satış fiyatı olan 1 milyon 79 bin TL'den 3 sıfır atılmış durumda.

İlginç İlanlar Baş Göstermeye Başladı

Yayınlanan yeni ilanlarda birçok örnek görünüyor. Örneğin bir ilanda sadece 1.225 TL'ye 2022 model Toyota Corolla satıldığını görüyoruz. Aracın piyasa değerini göz önünde bulundurduğumuzda ilana ulaşıldığında 1 milyon 225 bin TL fiyatla karşılaşacağımızı ön görebiliriz.

Ekran görüntülerinin internete düşmesi ile ilanlara ulaşamaz olduğumuzu da belirtelim. Tabi bazı kişiler, 3 sıfır atmanın dikkat çekeceğini düşünmüş olsalar ki üç sıfır yerine tek sıfır atarak 1.000.000 TL yerine 100.000 TL yazıyorlar.

Son Haberler