Ford'un yeni elektrikli otomobilinde artık radyo olmayacak!

Ford'un yeni elektrikli otomobilinde artık radyo olmayacak!
Ford, ürettiği elektrikli otomobillerden radyoyu tamamen çıkarmak üzerine çalışıyor. Ünlü markalar yeni modellerinde radyoya hiçbir şekilde yer vermeyeceğini belirtirken, o kervana Ford da katılım gösterdi. İşte yeni model elektrikli araçlarda radyonun kaldırılma sebebi...

Bir süredir pek çok otomobil devinin elektrikli modellerinden radyoyu kaldırdığı veya kaldırmak istediği haberlerine denk geliyoruz. BMW, Volkswagen, Volvo ve Mazda gibi şirketlerin 2024 yılı içerisinde elektrikli modellerdeki AM radyoyu kaldırmayı hedeflediği söyleniyor.

Şimdi bu isimlere Ford'un katılacağı şirket sözcüsü Wes Sherwood tarafından doğrulandı. Sherwood, şirketin radyo kullandığı son modelleri gördüğümüzü Detroit Free Press'e açıkladı.

Peki neden özellikle elektrikli otomobiller?

Basitçe anlatmak gerekirse; elektrikli otomobillerdeki motorun, radyo sinyallerinden etkilenmesini önlemek amacıyla böyle bir aksiyon alınıyor. Zira motorda yaşanabilecek en küçük bir sorun bile daha büyük sorunları beraberinde getirebilir.

Otomobil üreticileri de bu sebeple ileride karşılaşılabilecek sorunlara karşı radyo kullanmamanın en mantıklı çözüm olduğunu düşünüyor. Bu sebeple de şimdiden çalışmalara başlamış durumdalar. Öte yandan Ford'un 2024 yılında piyasaya süreceği yeni nesil elektrikli otomobiller ilk kez AM radyo olmadan üretilmiş olacak. Böylece AM radyosuz ilk modellerden bazıları F-150 Lightning ve Mustang Mach-E olabilir.

Son Haberler