Gelirse otomobil piyasası sallanır: Toyota'dan '1000 km' menzil iddiası!

Gelirse otomobil piyasası sallanır: Toyota'dan '1000 km' menzil iddiası!
Elektrikli otomobillerin sayısı giderek artarken, bu alanda rekabet de eşit olarak artmaya başladı. Otomobil devi Toyota'nın ise araçlarını öne çıkaracak bir hamlesi var.

İçten yanmalı motora sahip araçlar için yolun sonu gelmeye başladı. Üreticiler kademeler halinde elektrikli modellere geçiş yaparken, rekabet bu alanda yeniden şekillenmeye başladı.

Ancak elektrikli otomobillerin de en büyük dezavantajı, aldıkları menzil sayısı. Neyse ki bu konuda Toyota'nın bir planı var.

Toyota'nın hedefi 1000 km menzil

Toyota'nın aktardığına göre, bu hedefe "yeni nesil pillerin ve sonik teknolojinin entegrasyonu" yoluyla ulaşılacak ve şirket, 2026 yılına kadar tam bir EV serisini piyasaya sürecek.

Otomobil devi, şu anda tek şarj ile ortalama 430 kilometre giden ve 42.000 dolar başlangıç fiyat etiketine sahip tamamen elektrikli bZ4X SUV seçeneğini sunuyor.

chi-157940-1.jpg

Ayrıca, şirket, lüks markası Lexus için de aynı zaman diliminde yeni nesil bir EV piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bunun yanı sıra Toyota ilk olarak 2016 yılında geleceğe yönelik alanlara aktif olarak yatırım yapmaya başladı ve mart ayı itibarıyla Ar-Ge personelinin ve harcamalarının yaklaşık yarısını İleri Geliştirme çalışmasına kaydırdı. Toyota, Mayıs ayında bataryalı EV teknolojisini yenilemek için özel olarak tasarlanmış bir alan olan BEV Factory'yi başlattı.

Hidrojen fabrikasıyla ilgili de planlar var

Öte yandan Chip'in aktardığına göre Toyota'nın diğer girişimi ise, kararları kolaylaştırma ve ortaklıklar ve kendi inovasyonları yoluyla daha gelişmiş, daha ucuz yakıt hücreleri sunma umuduyla bu Temmuz ayında açmayı planladığı bir organizasyon olan Hidrojen Fabrikası'nı içeriyor.

Hidrojenin ucuz veya geniş çapta erişilebilir olmaması, bu yakıt hücrelerine geçiş için ek engeller yaratıyor. Hidrojen otomobili Toyota Mirai şu anda 645 kilometre menzile sahip ve doldurulması yaklaşık beş dakika sürüyor. Ayrıca Toyota, kısa bir süre önce, hızlı doldurmanın hayati önem taşıdığı Le Mans 24 Saat yarışında yeni hidrojenli otomobil kategorisinde katılacak gelecekteki bir araç için GR H2 Yarış Konseptini tanıttı.

Son Haberler