Honda Civic'ler geri çağrılmaya başlanacak

Honda Civic'ler geri çağrılmaya başlanacak
Honda, 2022-2024 model Civic'leri geri çağırmaya başladı. Araçların ön tekerinin çok fazla dönmesi söz konusu. Bu da sürüş güvenliğini tehlikeye atıyor.

Honda, 2022-2024 model 176.410 Civic için bir geri çağırma başlattı. Bu araçlar, ön tekerleklerin çok fazla dönmesine izin vererek olası hasara yol açabilecek bir direksiyon kremayeri ile donatılmış.

Carscoops'un haberine göre, otomobil üreticisi bu sorundan ilk olarak Temmuz ayında, tedarikçisi Hitachi Astemo Americas, Inc. şirketinin olası bir üretim hatası konusunda kendisini uyarmasının ardından haberdar oldu. Eylül ayında Honda konuyu inceledi ve bu sorun nedeniyle yolcu güvenliğinin etkilenebileceğini tespit etti.

Sürüş güvenliğini tehlikeye atıyor

Servo direksiyon kremayerleri yanlış bir strok uzunluğu ile monte edildiği ortaya çıktı. Bu, ön tekerleklerin çok fazla dönmesine izin verebileceği anlamına geliyor ve bu da hasara yol açabilir. Tekerlek çok ileri giderse, lastik alt süspansiyon kolu tarafından hasar görebilir veya tam tersi olabilir ve her iki senaryo da sürüş güvenliğini tehlikeye atıyor.

Lastik hasar görürse patlayabilir ve çarpışma olasılığını artırabilir. Öte yandan, Civic kar zinciri takıyorsa ve bu zincir rot koluna zarar verirse, aracın yol tutuşu bozulabilir ve bu da kaza olasılığını artırır.

Geri çağırmaların çoğu araç sahiplerini bir dereceye kadar rahatsız etse de, bu seferki muhtemelen iki kat daha rahatsız edici olacak. Bunun nedeni, bu sorundan etkilenen araçların daha önce bir servis onarımının parçası olarak düzeltilmiş olması. Önceki servis onarımının niteliği Honda'nın geri çağırma raporunda belirtilmemiş olsa da, Civic Mart ayında "yapışkan" direksiyon nedeniyle bir soruşturmaya konu olmuştu. Ancak, bu sorun şu ana kadar sadece düzenleyici bir soruşturmaya yol açmış ve bir geri çağırma seviyesine yükselmemişti.

Araçlar geri çağrılacak gerekirse değişim yapılacak

Her halükarda Honda, 4 Aralık'ta çok fazla dönebilen direksiyon kremayerinden etkilenen dört ve beş kapılı Civic sahiplerine ulaşmaya başlayacak. Bu kişilerden araçlarını yakındaki bir Honda bayisine götürmeleri istenecek, burada araç incelenecek ve gerektiğinde elektrikli direksiyon kremayeri değiştirilecek.

Derleyen: Gamze Nur Ergil

Son Haberler