Honda elektrikli minübüsler 2024 baharında yollarda olacak

Honda elektrikli minübüsler 2024 baharında yollarda olacak
Honda Motor Co. araç serilerini elektrikli hale getirme çabalarının bir parçası olarak 2024 baharında mikro boyutlu ticari elektrikli minübüs satışına başlayacağını açıkladı.

Japon otomobil üreticileri, bataryalı elektrikli araçları (BEV) ülkede popüler hale getirmenin bir yolu olarak küçük ticari kamyonlara yöneliyor ve karbon ayak izini azaltma baskısı altında ülkeye özgü araç boyutlarından yararlanıyor.

Honda'nın elektrikli minibüsü 200 km (125 mil) seyir menzili hedefliyor ve fiyatını yaklaşık 1 milyon yen (7,270 $) olacak.

Benzinli-elektrikli hibrid modeller Japonya'da çok daha popüler olmaya devam ediyor ve BEV'ler geçen yıl Japonya'da satılan binek otomobillerin sadece %1'ini oluşturdu.

Yine de otomobil üreticileri, küçük ticari araçların ülkede BEV'leri yaygınlaştırmak için kilit öneme sahip olduğuna inanıyor ve yollardaki otomobillerin %40'ının mikro "kei" otomobiller olduğunu ve işletmelerin karbon ayak izlerini azaltmaları için yatırımcıların baskısı altında olduğunu söylüyor.

Honda CEO'su Toshihiro Mibe Nisan ayında yaptığı açıklamada "Japonya'da elektrikli araç kullanımını yaygınlaştırmanın en hızlı yolunun, özellikle Japon pazarının temel dayanağı olan hafif araçlar alanında ticari pazarı ele geçirmek olduğuna inanıyoruz" dedi.

Mitsubishi Motors Corp geçtiğimiz ay 133 km (83 mil) seyir menziline sahip olan ve sübvansiyon olmadan yaklaşık 2,4 milyon yen'e mal olan Minicab-MiEV adlı ticari kamyonunu yeniden piyasaya sürdü.

Toyota Motor Corp liderliğindeki ticari araç koalisyonu CJPT, Temmuz ayında mini araç uzmanları Daihatsu ve Suzuki Motor Corp ile küçük elektrikli ticari minibüsler geliştireceğini söyledi.

Honda Nisan ayında, 2030 yılına kadar yılda yaklaşık 2 milyon elektrikli araç ve dünya çapında 30 elektrikli araç modeli üretme hedeflerini ortaya koydu.

Son Haberler