Hyundai ve SK Amerika'da yeni akü fabrikası kuracak

Hyundai ve SK Amerika'da yeni akü fabrikası kuracak
Hyundai Motor Group ve SK Innovation'ın lityum-iyon akü yan kuruluşu SK On, kısa bir süre önce yeni bir elektrikli araç aküsü üretim tesisi için bir mutabakat zaptı imzaladı.

Hyundai Motor Group ve SK On, Koreli otomobil üreticisinin ABD'deki montaj tesislerine tedarik sağlamak üzere ABD'nin Georgia eyaletinde yeni bir akü üretim tesisi kuracaklarını açıkladı.

Şirketler 2025 yılında faaliyete geçmeyi hedefliyor ve Georgia'nın Bartow ilçesinde "paydaşların yaklaşık 4-5 milyar dolarlık yatırımla 3.500'den fazla yeni iş yaratacağını tahmin ettiklerini" söyledi. Hyundai ayrıca Ekim ayında Georgia'nın Bryan İlçesinde 5,54 milyar dolarlık bir elektrikli araç (EV) ve batarya fabrikasının temelini attı.

SK Innovation ise Ocak ayında Commerce, Georgia'da Ford F-150 EV için batarya üreten 2,6 milyar dolarlık bir batarya fabrikası açtı.

Hyundai ve SK, akü tesisine ne kadar yatırım yapmayı planladıklarını hemen açıklamadı. Otomobil üreticileri ve akü şirketleri, sektör elektrikli araçlara kayarken ABD genelinde akü montaj tesisleri kuruyor.

Hyundai, Kia ve Güney Kore hükümeti, Ağustos ayında Koreli otomobil üreticilerinin EV'leri de dahil olmak üzere Kuzey Amerika dışında monte edilen tüm EV'leri 7.500 $ vergi kredisi için uygunsuz hale getiren yeni kuralları hafifletmek için Biden yönetimine yoğun bir şekilde lobi yapıyor.

Güney Kore hükümeti Salı günü Hazine'ye "ticari temiz araçları" kiralık araçları, kiralanan araçları ve Uber veya Lyft araç paylaşım filolarında kullanılmak üzere satın alınan araçları içerecek şekilde geniş yorumlaması" çağrısında bulundu.

Georgia Valisi Brian Kemp, Ekim ayında Reuters'e verdiği demeçte, eyaletteki elektrikli araç montaj tesisini tamamlamaya çalışan Hyundai ve Kia araçlarının krediden yararlanabilmesini sağlamak için elektrikli araç vergi kredisi kurallarının değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Kemp, Ağustos ayında onaylanan ve vergi kredisi kurallarını yeniden yazan 430 milyar dolarlık iklim tasarısını eleştirdi.

Kemp, "Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan sendika temelli birçok tedarikçiye yardım etmeyi hedefliyordu" dedi.

Son Haberler