İkinci el fiyatları araç kiralamayı vurunca dolandırıcılara gün doğdu

İkinci el fiyatları araç kiralamayı vurunca dolandırıcılara gün doğdu
Otomotiv yazarı Erol Şahin, Türkiye'de kiralama sektöründe ciddi bir daralma olduğunu ifade ederek, bunun sebebinin ikinci el otomobil fiyatlarındaki artış olduğunu, daralmayla birlikte ise dolandırıcılara gün doğduğunu söyledi.

Otomobil fiyatları cep yakmaya devam ediyor. Dolar kurunun artışıyla birlikte sıfır araç piyasalarındaki fiyat artışı ikinci el piyasasını da alevlendirdi. Fiyatların yüksekliği nedeniyle kiralama sektöründe daralma görülürken, bu daralma dolandırıcılar için fırsat yarattı.

Otomotiv yazarı Erol Şahin, kiralama sektöründe yaşanan sıkıntılara değinerek, dolandırıcılığın revaçta olduğunu söyledi.

KİRALAMA SEKTÖRÜ ARAÇ ALAMADIĞI İÇİN SIKINTI YARATTI

TV100'e konuşan Erol Şahin, "İkinci el ticaretinin de aslında bir bakıma alt yapısını oluşturan kısımdır kiralama sektörü, çünkü normal şartlarda kiralama sektörü aracı alır, altı ile bir yıl içerisinde kullanır, ardından bunu ikinci el olarak satar, ikinci elde araç piyasası için bir bakıma kaynak yaratırdı, ama son 2-3 yıllık dönemde kiralama sektörü de araç alamadığı zaman elindeki araçları uzun vadede kullanmaya başladı bu bir kısımda sıkıntı yarattı" dedi.

FİYATLAR YÜKSELİNCE DOLANDIRICILARA GÜN DOĞDU

2. el fiyatlarında yaşanan yükseliş nedeniyle kiralama şirketlerinin araçlarını kar amacıyla satışa çıkardığını söyleyen Şahin, "Akabinde yükselen 2. el fiyatları nedeniyle karlılığı artırma amaçlı piyasaya sunuldu. Kiralama sektörümüz büyümek yerine küçüldü. Bu da dolandırıcılar için kapı açıyor" ifadelerini kullandı.

Son Haberler